https://juragankomik.com
Salı , 21 Mayıs 2024

Google bilgi hırsızlığı için resmen özür diledi!

Ünlü arama motoru çalışanları kimliklerini gizleyerek başka firmaların müşteri bilgilerini almışlar

Arama motoru Google, Kenya’nın internette iş rehberi firması Mocality’nibilgilerine ulaşarak ticari amaçla kullandığı gereçesi ile “koşulsuzözür” diledi. Memeburn.com adresinde çıkan habere göre, dev arama motorunun bazı çalışanları, Mocality’nin müşterilerine ulaşarak, sayfa tasarımı gibi tekliflerle firmanın bilgileriniGoogle hesabına kullanmış.

Bilgi hırsızlığının ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan Mocality’nin CEO’su Stefan Magdalinski, “Google, şirketimizi rekabet dışı bırakmak için, yetişmiş elemanlarını kullanarak aylar süren sistematik bir dolandırıcılık örneği sergilemiştir.” sözleriyle arama motorunu eleştirdi.

Google’ın hırsızlığının ortaya çıkmasının ardından haber, The Register, Techcrunch, Boing Boing, The NextWeb, PaidContent, Slashgear gibi ünlüteknoloji sitelerinde ve bloglarında bir anda yayıldı. The Guardian gibi haber siteleri de bilgi hırsızlığına yer verdi.

Suçlamaları kabul eden Google ise gelişen market ürünleri mühendisi Nelson Mattos aracılığıyla “Şirketimiz adına çalışan bir ekibin Mocality’nin verilerini uygun olmayan bir şekilde kullandıklarını öğrenmekten utanç duyuyoruz. Mocality’nin müşterilerine sayfa tasarımı teklifinde bulunarak, şirket ile bizi temsil etmeyen bir düzeyde bağlantı kuran çalışanlarımızdan dolayı koşulsuz olarak özür diliyoruz.” şeklinde bildiri yayınladı.
Öte yandan Mocalit’in CEO’su, Google’ı, bilinçli şekilde Kenya’da yakın zamanda başlatılan “Kenya İşletmeleri Online Projesi’nden (GKBO) illegeal çıkar sağlamakla suçluyor.

CHA

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir