Çarşamba , 6 Temmuz 2022

Google bir hayali daha gerçeğe çeviriyor: Project Glass

Geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen Google’ın “Project Glass” fikri hakkında yayılan dedikoduların yerini gerçekler aldı. Bu yıl içerisinde tanıtılması ve satışa sunulması beklenen Project Glass, Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisini kullanıyor.

Google Plus sayfasında açıklanan bilgilere göre oldukça şık bir tasarıma ve ince bir çerçeveye sahip Project Glass, sağ gözün üzerine oturan bir lens ve kamera taşıyor. Project Glass sayesinde akıllı telefonların yapabileceği her iş kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak elleri kullanmak ve bir cihaz taşımak zorunda olunmadığı için hayatı daha da kolaylaştırıyor.

Project Glass tüm bu işleri yaparken head-up display adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Head-up display gözün önüne gelen bir ekranla gerçek hayata bilgi aktarmayı amaçlayan katmanlı bir gerçeklik olarak açıklanıyor. Project Glass kullanılarak sesli komutlar sayesinde fotoğraflar Google Plus hesabına aktarılabiliyor.

Gözlük, kullanıcısına randevularını hatırlatıyor, gelen mesajları iletiyor. Açık havaya bakıldığında günlük yağış ihtimali ikonu beliriyor. Sesli mesaj gönderilirken gözlüğün ekranında büyük bir mikrofon görülebiliyor. Project Glass kişinin o anda gördüğü görüntüyü arkadaşlarına fotoğraf veya video olarak iletme imkanı da sunuyor.

Gözlük Google Harita uygulamasıyla da birlikte çalışıyor. Ufak oklar ile kullanıcısına yolları tarif edebiliyor. Uzun süredir hakkında pek çok söylenti çıkan Google Project Glass’ın fiyatı veya ne zaman satışa sunulacağı bilinmiyor. Ancak isminden de anlaşılacağı üzere henüz bir proje halinde olan gözlükle ilgili ilk resmi açıklama Google tarafından yapılmış oldu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir