Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Google ile Twitter Savaşı Kızıştı

Sosyal ağlar arasındaki savaş iyice kızıştı! Google’ın salı günü Google+’ı arama sonuçlarına dahil edeceğini açıklamasının ardından Twitter arama devine ateş püskürdü!

Mikroblogging sitesinden yapılan açıklamada Twitter’ın gerçek zamanlı bilgilerinin genelde Google’da en ilgili sonuçları verdiği belirtildi: “Birçok kere gördüğümüz üzere flaş haberler önce Twitter’da çıkıyor. Google’ın değişiklikleri sonucunda bu bilgiye ulaşmanın herkes için çok daha zor olacağından endişe ediyoruz” 

Google’ın “Search Plus Your World” adını verdiği güncellemesi, Google+ sayfalarının normal arama sonuçlarında çıkmasını sağlıyor.

Twitter’ın sözcüsü Matt Graves ise bu duruma oldukça tepkili:

“Yıllar boyu insanlar internette bir arama yaptığında Google’a en ilgili sonucu getirmesi konusunda güvendi.

Genelde insanlar dünyada olup bitenleri öğrenmek ve son dakika haberleriyle ilgili bilgi almak istiyor. Twitter gerçek zamanlı veriler açısından değerli bir kaynak olmayı başardı. 100 milyon kullanıcı her gün 250 milyon tweet gönderiyor. Son dakika haberleri çoğu zaman ilk önce Twitter’da çıkıyor, sonuç olarak Twitter hesapları ve tweet’ler genelde en ilgili sonuçlar oluyor.

Google’ın değişiklikleri sonucunda bu bilgilere ulaşmanın herkes için daha zor olmasından endişe ediyoruz. Bunun insanlar, yayıncılar ve Twitter kullanıcıları için kötü olduğunu düşünüyoruz”

Google daha önce gerçek zamanlı arama sonuçlarında Tweet’leri kullanmıştı. Bu anlaşma 2011 Temmuz’da sona erdi ve yenilenmedi. Twitter’ın tepkisinin birkaç nedeni var. Google ile anlaşmasından önemli bir gelir elde ediyordu. Twitter şu an Google’ın kendi datasına ihtiyaç duymasını istiyor. Ancak Google’ın son hamlesi kullanıcı ve yayıncıların Google+’a daha fazla ilgi göstermesini sağlayabilir. Nihayetinde ise arama sonuçlarında yer alan tek sosyal ağın Google+ olması Google’ın Twitter’a olan ihtiyacını azaltabilir.

Ancak Twitter’ın haklı olduğu noktaları es geçmemek gerekiyor. İnsanlar Google’dan en güncel ve ilgili arama sonuçlarını getirmesini bekliyor. Ancak Twitter’ın verileri olmadan ve kimsenin pek uğramadığı Google+ paylaşımlarıyla bunu sağlamak oldukça zor olacak.

Kısacası, Google Twitter’ı arama sonuçlarında kullanmak için sosyal alandaki rakibine fazla para ödemek istemiyor. Twitter, Google’ın verilerini kullanmasını istiyor ama şartlarının kabul edilmesini bekliyor. Google, Twitter’ın restine Google+’ı denkleme koyarak karşılık veriyor. Ayrıca kendi ürününü de tanıtma fırsatını yakalamış bulunuyor. Sonuç olarak olan bize oluyor ve gerçek zamanlı datalar için kullanıcılar Google+’ın verileriyle başbaşa kalıyor. teknogaste

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir