Pazar , 5 Şubat 2023

Google I/O Konferansından Notlar

25 Haziran 2014’te Türkiye saati ile 19.00’-21.40 arasında gerçekleşen Google I/O Konferansı açılışında öne çıkan konularla ilgili olarak Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai tarafından hazırlanan blog metnini sizler için yayınlıyoruz:

Pek yakında ekranlarda..

Bu sabah bu yıl 7. kez düzenlenen Google I/O Geliştirici Konferansı’nda 6 bin uygulama geliştiriciyi ağırladık. Canlı yayınımızı ve 597 I/O etkinliğini izlemek için San Francisco’daki bu kalabalığa 6 kıtaya yayılmış 90’dan fazla ülkede bulunan milyonlar da eklendi.

Hem Google hem de uygulama geliştiricileri topluluğumuz için heyecan verici bir zamanda bir araya geldik. Şu anda dünyanın yanında Android bir cihaz kullanan bir milyardan fazla kişi bulunuyor. Tahminimize göre Android cihazlarla her gün 20 milyardan fazla kısa mesaj gönderilip, 1,5 trilyon adım atılıyor ve kabaca 93 milyon selfie çekimi yapılıyor.

Bugün uygulama geliştiriciler, gelmiş geçmiş en iddialı Android sürümümüze göz atma olanağı buldu. Tam 5 binden fazla API (uygulama programlama arayüzü) ve “material design” adını verdiğimiz yepyeni ve tutarlı bir tasarım yaklaşımı ile, Android platformunu uygulama geliştiricilerin daha da güzel ve cazip mobil deneyimleri hayata geçirebilecekleri şekilde geliştirmeye devam ediyoruz.

Öte yandan günlük hayatta çoğumuz cep telefonunun dışında giderek daha fazla sayıda ekranla karşılaşıyoruz; evde, işte, arabada hatta bileklerimizde. Bu nedenle biz de şu soruya kafa yorduk: Telefon, tablet veya taşınabilir bilgisayarınızdan, televizyon, araba hatta saatinize kolayca ve sezgisel olarak geçiş yapabilmenizi sağlamak için, en popüler iki platformumuz olan Android ve Chrome’a daha fazla nasıl yatırım yaparız?

Bu sorunun cevabı bugünkü I/O’da verildi. Sayfaları gezip notlara erişebilirsiniz.

Sundar Pichai, Google Kıdemli Başkan Yardımcısı – Android, Chrome & Apps

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir