Pazar , 25 Eylül 2022

Google Page Speed Nedir Nasıl Kullanılır

Google Page Speed Nedir?

Google’ın web sitelerini arama sonuçlarında sıralamaya koyarken dikkat ettiği yüzlerce kriter var. Bu kriterler arasından öne çıkan ve kullanıcı deneyimi için önemli olanlarından biri de bir web sayfasının açılma hızıdır. Herkes Google sonucunda ulaştığı sayfaların anında açılmasını ister. Bu nedenle Google web site sahiplerine hem sitelerinin hızını ölçebileceği hem de sitelerinin hızlarını arttırabileceği Google Page Speed aracını sunmaktadır.

Google Page Speed Nasıl Kullanılır?

Google Page Speed’in iki işlevi vardır. Bunlardan ilki web sitenizin puanlamasıdır. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr adresine giriş yapın ve buradaki boşluğa sayfa hızını test etmek istediğiniz internet adresini yazın. Birkaç saniyelik bir işlem sürecinin sonucunda Google web sayfanızın açılış hızını iki farklı kategori ile size sunacaktır. Bunlardan biri mobil cihazlar için sayfanızın hız puanı diğeri ise web sürümü için sayfanızın hız puanıdır.

Şayet analiz işlemi sonucunda her iki kategoriden de yeşil renkle verilen bir sonuç alıyorsanız web siteniz kullanıcı deneyimine uygun bir hıza sahip demektir. Turuncu renk orta seviye kırmızı ise kesinlikle düzeltilmesi gereken bir sonuç demektir.

Google Page Speed’in ikinci işlevi ise bu verilerin yanı sıra web sitesi sahiplerine düzeltmeler önermektedir. Google’ın hız testi aracı belli kriterleri göz önünde bulundurarak analiz işlemi gerçekleştiriyor ve web sitenize bir puan veriyor. Daha sonradan sonuç sayfasında da bu puanı nasıl daha fazla arttırabileceğinizi ve kullanıcı deneyimini nasıl en üst seviye çıkartabileceğinizi anlamanıza yardımcı olan ipuçlarını paylaşıyor.

 

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir