Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Google Patente Doymuyor!İnternetin bilgi pınarı , “ Android ” in yaratıcısı Google geçtiğimiz yıl içerisinde patentlere stratejik olarak en çok yatırım yapan firma oldu!

Henüz 2011 yılına dair resmi veriler açıklanmadı, ancak 2010 yılının resmi patent başvurusu ve tescili verilerini dikkate alırsak Google 2010 yılını dünya sıralamasında 80. olarak kapadı. 2009’a göre sıralamadaki yeri 47 basamak birden iyileşen firmanın patent tescil sayısı ise 2010 da 42 adet daha artarak 171’e ulaştı. 2010 yılı resmi WIPO verilerine göre dünya sıralamasında 1. sırada Japon Panasonic, 2. sırada Çinli ZTE ve 3. sırada ise ABD’li Qualcom var. İlk 10 firmanın binli rakamlar ile ifade edilen patent tescilleri ile karşılaştırıldığında Google’un171 adet patent tescili mütevazi kalıyor. Listenin seri başı olan Panasonic’in patent tescil sayısı 2010 yılında 2154 adet. Bir önceki yıla göre bu rakam 263 adet artmış. Listenin ikinci sırasında Çinli ZTE var. ZTE patent tescil sayısını 2010’da 1346 adet arttırarak 1863’e çıkarmış. Bu ise gerçek anlamda bir patent atılımı.
Biliyorum rakamları okumak sıkıcı ama özellikle paylaşıyorum. Çünkü birazdan asıl konuya geçtiğimde patent dünyası ile ilgili genel bir fikir oluşmayı amaçlamaktayım. Ama öncesinde, sizleri biraz daha sıkıp patent nedir konusuna da kısaca değinmek istiyorum. Patent buluşunuza dair ürününüzü fikri ve sınai olarak koruma altına alan bir sınai mülkiyet hakkıdır. Patent hakkı tescil ettirebilmeniz için öncelikle bir buluşunuz olmalıdır. Bu buluş ise uzman kişi tarafından kolaylıkla düşünülüp uygulanabilir bir teknik olmamalıdır. Yani süreç yenilik içermeli, “nasıl” sorusunun çözümünü özgün bir yaklaşımla, metot ile cevaplayabilmelidir. Dünyada patentleri veren farklı kurumlar vardır. Avrupa bölgesine has patent kurumları olduğu gibi Kuzey Amerika ve diğer bölgeler içinde farklı patent kurumları mevcuttur. Türkiye’de yaptığınız patent başvurusu sadece ulusal kapsamlı olup yurtdışında da farklı bölgeler için ayrı ayrı başvurular yapmanız gerekmektedir. Son ve değerli bir bilgiyi daha paylaşmak istiyorum. Türkiye’de patent başvuruları TPE ye yapılırken, Tübitak ve Kosgeb patent hibe destek programları ile ar-ge yapan kurumlara patent başvurularında maddi destek vermektedir. Patent tescil ettirmek oldukça uzun ve zor bir süreç olduğu gibi aynı zamanda çokta pahalıdır.
Konuyu toparlamak gerekir ise patent almak için uzun yıllar çalışıp, araştırıp yeni icatlar, yeni buluşlar geliştirmeniz gerekmektedir. Ve bu da uzun ve zor bir süreç olmanın yanı sıra maliyeti yüksek olduğu gibi, sonunda elinizde bir hiç ile kalakalmanızda mümkündür. Google özeline gelirsek; 171 adet patent tescili küçümsenecek bir rakam değildir. Patent almanın ne kadar zor olduğunu düşünürsek 171 adet yöntem vb.nin patent alması büyük başarıdır. Fakat Google stratejik olarak patent ağını daha da genişletmeyi hedeflemektedir. Geçtiğimiz yıl ve ondan öncesinde satın aldığı şirketlerin Google için stratejik önemi vardır. Bu şirketlerin ellerinde bulundurduğu patentler Google için önemliydi. Bu alımlara örnek vermek gerekir ise Motorola Mobil anlaşması Google açısından tamamen patent sayısını arttırmaya yönelik stratejik bir hamleydi. Bu birleşme ile birlikte onay bekleyenler dahil tam 24.000 adet patent hakkı da aslında Google tarafından alınmış oldu.
Google’ın patentler konusundaki atağında IBM ile yaptığı işbirliği de dikkat çekicidir. IBM den 2011 yılında yaklaşık 2400 adet patent hakkı satın alan Google’ın Apple ile olan anlaşmazlıklarında mahkeme karşısında daha güçlü gözükebilmek için bu stratejiyi benimsediği konuşulanlar arasında. IBM den 2011 yılının son günlerinde satın alınan 217 adet patent hakkı ise daha da dikkat çekicidir. Çünkü bu patent haklarının arasında kanımca bir tanesi oldukça stratejik bir öneme sahiptir. Sementic weblerin, yani 3. Nesil weblerin, sosyal ağlar oluşturmak üzere kullanımı ile ilgili olan bu patent hakkı Google için ileriye dönük önemli bir yatırımdır. G+ sosyal ağının istenilen seviyede yaygınlaşmadığı bilinmektedir. Sosyal ağlar konusunda Facebook’a rakip olmak ve bu alanda Facebook hakimiyetine son vermek G+’ın başlangıç amacıydı. Ancak G+ bekleneni veremeyince ürünü daha cazip hale getirmek üzere çoktandır çalışmalar yapıldığı biliniyor. Bunlar arasında yeni Google servislerinin G+’ a entegre edilmesinin yanı sıra sosyal ağlarda kullanıcıların birbirleri ile olan etkileşimlerini akıllı algoritmalar sayesinde arttırmakta var.
Şimdi gelelim sosyal ağlar üzerindeki savaşa. Google bütün cephelerde karşımıza çıkıyor. Apple ile Android sistemi yüzünden içinde bulunduğu anlaşmazlık bir yana, Google Twitter anlaşmazlığı, yanı sıra Facebook Google rekabeti sık sık okuduğumuz haberler arasında. Peki Google’ın stratejisi nedir? Bir yandan büyümek diğer yandan değer katmak. Nasıl ? Patentler ile. Patentler Google’ın işine nasıl yarayacak? 20 yıl boyunca elinde bulundurduğu patent hakları bu sahalarda Google’ı güçlü ve öncü kılacak. Her zaman yaptığı gibi açık devre oynadığı sürece, en iyi yaptığı işi gene en iyi yaparak bütün bu topladığı bilgiyi internet üzerinden açık ve serbest bıraktığı sürece Google gene en iyi olacaktır. Patentler ise tartışmasız olarak herkesin onun açık platformu etrafında toplanmasını sağlayacaktır. Tıpkı Android de yaptığı gibi bilgiyi demokratikleştirerek herkese sunması ve mobil iletişimde “web browsing” i çok ucuz maliyetlerle herkesin kullanımına açması gibi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. ibm şirketi son 18 yıldır dünya’nın en çok patent alan firmasıdır haberiniz olsuz.
    (http://www.webrazzi.com/2012/01/12/2011-patent-raporu-ibm-samsung/)

    • Selamlar,

      Değerli paylaşımınız için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazıyı IBM için hazırlarız o zaman. Ancak bu yazımızın konusu Google ve patentlere yaptığı yatırımlar idi. Yazının içeriğinde sizin belirtmiş olduğunuz hususa dair aksi bir görüş iddia edilmemekte, hatta kıyaslama dahi yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir