Pazar , 4 Aralık 2022

Google Seçim İşine de El Attı

artık bir arama motoru olmanın çok ilerisinde bir haber sitesi,
bir kültür sitesi video sitesi olan google 2011 genel seçimlerine de el attı.

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesinde Cihan Haber Ajansı ile işbirliği yapan Google, seçimlere özel harita tabanlı bir arayüz geliştirdi. Amerika kongre seçimleri için de daha önce benzeri uygulanan arayüz, Google Türkiye ve Amerika ekiplerinin ortak çalışmasının sonucunda hayata geçiriliyor. Türkiye için çok partili sisteme özel olarak, Google’ın Washington’da bulunan ve seçimlere özel yazılımlar geliştiren ekibin geliştirdiği kod, bundan sonra dünyadaki bütün çok partili sistemlerin seçimlerinde de kullanılacak.

Internet kullanıcıları, Türkiye genel seçimleri ile ilgili merak ettikleri bilgilere Google Seçim 2011 linkinden ulaşabilecekler. Ayrıca seçim günü, il ve ilçe bazında seçim sonuçları ile ilgili gelişmeleri anlık olarak takip edebilme imkanına sahip olacaklar.
google.com.tr/secim2011 linkinde; Hangi lider ve partiler aranıyor: Google’da yapılan aramaların bölge, kategori ve zaman dilimi bazında arama hacimlerini karşılaştırmaya imkan tanıyan ‘Google Arama Trendleri’ hizmeti kullanılarak, seçim ile ilgili konulardaki (eğitim, ekonomi, sağlık…vb.) yükselen arama trendleri takip edilebilecek. Hangi partinin ve parti liderlerinin arama trendinde yükselme olduğu gün gün gözlemlenebilecek.
Son dönem seçim haberleri: ‘Google Haberler’ hizmeti aracılığı ile farklı mecralarda yayınlanmış Seçim 2011 ile ilgili haberlere ulaşılabilecek.
Bölgesel anlık seçim sonuçları: Cihan Haber Ajansı ile yapılan işbirliği ile, 12 Haziran günü ‘Google Harita’ hizmeti kullanılarak il ve ilçe bazında seçim sonuçları, Google Seçim 2011 adresinden canlı olarak takip edilebilecek.

Google Turkiye için bugün logosunu da değiştirdi. tıklandığında seçim 2011 sayfasına giden logo ile oy kullanmayanların ya da seçimi unutanların da hatırlatılması hedefleniyor.google seçim 2011 doodle

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir