Salı , 5 Temmuz 2022

Google+ Tasarımını Yeniledi

Google’ın sosyal ağ projesi Google+ tasarımında ciddi değişiklikler yaptı.

Sosyal ağ projelerinde bir türlü istediği etkiyi yakalayamayan google, Google+’ın arayüzünü değiştirme kararı almış. Daha önce YouTube ve Gmail’de yaptığı yeniliklerin bir benzerini Google+’a da uygulamış. Facebook’tan en büyük farkı olan circles (çevreler) sistemi her zamanki gibi mükemmel. arkadaşlarımızı bulmak yahut onların tanıdıklarına ulaşmak yine her zamanki gibi çok kolay. Onun dışında, getirdiği görüntülü sohbet özelliği Google+’ı rakiplerinden bir adım öne çıkarıyordu. bunu yeni tasarımda daha çok vurgulamışlar ve kolay erişilebilir bir hale getirmişler.

Menüler ise üst taraftan alınıp sol tarafa yığılmış. Buraya istediğimiz menüyü getirebilme hakkımız da var. Mesela Google+ oyunlarını çok seviyoruz, o zaman oyunlar menüsünü alıp anasayfa butonunun hemen altına yerleştirebiliyoruz. Yine aynı şekilde, görüntülü sohbet, çevreler gibi menüleri de istediğimiz yere yerleştirme hakkımız var.

Ayrıca bu sistemde fotoğraflarımızı daha büyük boyutlu paylaşabiliyoruz. Diğer konularda, +1 butonu sayesinde daha hızlı bir paylaşım mümkün. açılan koca koca pencereler yok, uzun uzun tanımlama derdi yok. tıklıyoruz, duvarımızda paylaşılıyor. Bu kadar.

Google+ tasarımını yenilemiş ama hala unuttuğu bir şey var. kendimize ait bir kullanıcı adı uzantısı alamıyoruz. Bunu da yakın zamanda çözecekler ümidindeyim.

Google+’ın yeni tasarımı gayet yerinde olmuş. Eski arayüz kullanıcıya bir şey vaad etmiyordu ama bu daha aktif duruyor. haliyle daha cazip. Fakat, alay konusu olmuş bir mesele var. Google+’ta tam ortada bembeyaz bir boşluk var. En yukarıda bu beyaz boşluk pek dikkat çekmiyor ama duvarı aşağı kaydırdıkça vahametin farkına varıyoruz. Espri konusu olan beyaz boşluk bakalım ileride nasıl dolacak.

Eee bu kadar konuştuk madem, yeni tasarım nasıl bir şeymiş bir görelim:

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. Çok mutluyum sensiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir