Pazar , 25 Eylül 2022

Google’dan Bram Stoker doodlesi

Google, Drakula’nın yazarı Bram Stoker’i doğumunun 165. yılında unutmadı. Google Stoker’in doğum gününü hazırlamış olduğu Dracula ve hayatı temalı Doodle ile kutluyor.

 

Bram Stoker Kimdir?

Tam adıyla Abraham Bram Stoker 8 Kasım 1847 yılında İrlanda’da dünyaya gelmiştir. Hayatının ilk 8 yıllarını doktorların teşhis edemediği bir sebepten dolayı yatalak hasta olarak geçirdi. Sekiz yıl sonra yürümeye başlamıştır. Zamanla vücudu gelişen Broker  ve Dublin Trinity College’in en çok ödül alan sporcusu olmuştur.

Eğitim hayatından  sonra Stoker 1890 yılında devlet memurluğuna başlamıştır. 10 yıl boyunca devlet memurluğu yaparken bir yandan da maaş talep etmeden gönüllü olarak tiyatro eleştirmenliği yapmıştır. Aynı zamanda bu yıllarda efsaneleşen başyapıtı Drakula‘yı yazmaya başlamıştır.

1876’da yazmış olduğu bir yazı ile dönemin ünlü oyuncusu Henry Irvıng tarafından keşfedilerek Irving’in yanında sahne amirliğinden, özel sekreterliğe kadar birçok alanda çalışmaya başlar. Fakat  yazarlığı asla bırakmamıştır.

Takvimler 1897 yılını gösterdiğinde Broker  Dracula romanını baskıya verir fakat yayıncılar romanı çok uzun buldukları için kısaltırlar. Bu yüzden romanın giriş kısmı olan Dracula’s Guest ilk basımlarda yer almamıştır. Stoker’ın ölümünden sonra eşi bu bölümü romana eklemiştir.

Bu roman çok tutulunca zaten acemi bir yazar olmayan Bram Stoker, hayatının geri kalanını bir edebiyatçı olarak sürdürür.

1975’te ilk kez yayınlanan Bram Stoker‘ın biyografisi (A Biography of Bram Stoker Daniel Farson yazarın özel yaşamını açıklayan türde bir eserdir.

Bram Stoker, 20 Nisan 1912’de frengi’den ölmüştür…

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir