Cumartesi , 3 Aralık 2022

Google’dan Sosyal Ağlara Darbe Gerçek Zamanlı Arama Sona Erdi

Google gerçek arama(realtime) özelliği en güncel ve anlık aramalarda özellikle sosyal medyacıların işini kolaylaştırıyordu. son 1 haftadır gerçek zamanlı arama özelliği 404 hatası veriyor ve arama yapmıyor, google arama alanına bir şey yazıp “gerçek zamanlı” ara dediğinizde şu uyarı çıkıyor “aranan şeyşeklindeki aramanız istenen arama seçenekleriyle tamamlanamadı.

google’ın şimdilik bu hizmeti askıya aldığı görülüyor twitter ile anlaşması biten google’ın gerçek zamanlı’dan facebook sayfa güncellemelerini de verdiği düşünülürse, google plus’ın çıkışı ile birlikte google diğer sosyal ağları arama motorundan men etti denilebilir zira web aramalarında da eskiden var olan “en son” ve “son saniye” aramaları da artık tarih oldu.
web aramalarında da sol panelde en yakın “son 1 saat” araması yapılabiliyor.

google’ın bu hizmeti yeniden başlatmasını diliyoruz zira şirketlerin kullandığı websense programı sosyal ağlara müsade etmiyor. google üzerinden anlık sosyal medya takibi ise bu engellemeyi aşabiliyordu.

twitter takipçi sayısını önemsemeden anlık google aramalarına girmek için içerik üretenler ise bu durumda şüphesiz en zararlı çıkacak gruplar olacak.
mecburen takipçi sayılarını arttırmak zorunda kalacaklar.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir