Cuma , 1 Aralık 2023

Hacker Anlattı Vekiller Dinledi

TBMM Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugünkü oturumunda, bilgisayar korsanlarının kabiliyetleri ve müdahalelerinin sınırları konusunda bilgisayar korsanı ”Code Flu” rumuzlu kişiyi dinledi. Bilgisayar korsanı, Emniyet Teşkilatı Bilişim Suçları Dairesi’nden yetkililerin kurduğu bağlantıyla görüntüsü buzlanarak toplantıya yansıtıldı. Sesi bozulmadan verilen bilgisayar korsanının 33 yaşında ve erkek olduğu bildirildi.

Sayın Code Flu
Skype bağlantısıyla komisyon üyelerinin sorularını cevaplandıran bilgisayar korsanına Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar, ”Sayın Code Flu” diye hitap etti.
Savunma ve bankacılık sektörlerinin kullandığı güvenlik sistemlerinin hiçbirinin ”kırılamaz” olmadığına dikkati çeken ”Code Flu”, İran’ın nükleer programıyla ilgili sisteme internete bağlı olmadığı halde sızılabildiğini, yine ABD’de en güvenilir kabul edilen kurumlara sızıldığını anımsattı.

Merhaba komisyon yazabilir misin?
Komisyon üyelerinden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bilgisayar korsanına, TBMM’nin internet sitesine güvenlik açıklarını göstermek maksadıyla, deneme amaçlı olarak sızıp ana sayfasına ”Merhaba İnternet Komisyonu” yazıp yazamayacağını sordu. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar, ”Haydar Bey’in mailerine de girebilirsiniz” diye espri yaptı. ”Code Flu” ise ”Bu iyi olmaz” şeklinde karşılık verdi.
Meclis’in internet güvenlik sisteminin iyi çalıştığını belirten ”Code Flu”, ”Meclis’e saldırmak çok zor ama imkansız değil. Sadece zaman alır. Ama ben kimliğimi bu tür yollarla yaymak istemem. Başka ortamda tanışırsak belki olabilir” dedi. Haydar Akar da ”Sizi test etmek için söylemedim. Meclis’in altyapısı ne kadar güçlü diye merak etmiştim” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir