Cumartesi , 3 Haziran 2023

Hackerlar Kuzey Kore’li Mültecilerin Bilgilerini Çaldı

Güney Kore’de yer alan ve Kuzey Kore’den kaçanların tutulduğu uyum merkezindeki bir bilgisayar hackerların hedefi oldu. Güney Kore hükümeti bilgisayara sızan hackerların yaklaşık bin mülteciye ait bilgileri çaldığını açıkladı. Kuzey Kore’den iltica edenlerle ilgili olarak ilk kez böylesi büyük çaplı bir veri hırsızlığı gerçekleşti.

Kimliği belirsiz hackerlar virüslü bir yazılım sayesinde merkezdeki bilgisayarlara  erişim sağladı.
Kimliği belirsiz hackerlar virüslü bir yazılım sayesinde merkezdeki bilgisayarlara erişim sağladı.

Güney’e kaçarak Kuzey Kore rejimini kötüleyen açıklamalar yapan mülteciler hakkında Kuzey Kore’nin devlet denetimindeki medyasında sık sık tehdit mahiyetinde yazı ve açıklamalar yer alıyor. Birçok siber güvenlik uzmanı bir süredir Kuzey’in internet korsanlığında çok ilerlediğine dair uyarılar da yapıyor.

BBC’nin haberine göre Güney Kore hükümeti olaydan sonra doğrudan Kuzey Kore’yi suçlamaktan kaçındı. Son yıllarda Kuzey Kore ile ilişkilendirilen en büyük internet korsanlığı olaylarından biri 2014 yılında Sony eğlence sektörü faaliyetlerini hedeflemiş, dev boyutlarda verinin kaybolması ve hassas kişisel bilgilerin ve elektronik yazışmaların internet üzerinden yayılmasına sebep olmuştu.

Mültecilerin aileleri tehlikede olabilir

Son internet hırsızlığı olayında 997 Kuzey Koreli mültecinin isimleri, doğum tarihleri ve adreslerinin sızdığı anlaşıldı fakat henüz bunun nasıl bir etkisi olabileceği konusunda bir açıklık yok. Yorumcular bu bilgilerin, Kuzey’den kaçanların orada kalan aileleri açısından tehlike oluşturabileceğini söylüyor.

Güney Kore hükümeti yetkilileri veri hırsızlığını 19 Aralık’ta Kuzey Gyeongsang vilayetindeki uyum merkezindeki bilgisayara virüslü yazılım yerleştirildiğinin anlaşılmasıyla farkettiler.

Hana merkezleri adı da verilen bu uyum merkezlerinde, kuzey Kore’den kaçan binlerce kişiye Güney’deki yaşama uyum sağlayabilmeleri için temel bilgiler sunuluyor.

Bu ilk saldırı değil

Güney Kore hükümeti, ülkedeki Hana merkezlerinde korsanlıktan etkilenen başka bilgisayar bulunmadığını da açıkladı.

Hakkında Hami Yaprak

Teknoloji ve Blog yazarı. USMED Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir