Cuma , 1 Aralık 2023

Hacktivizm nedir? Hacker Nerede Yetişiyor?

İşin uzmanına sormaya devam ediyoruz. Hacker kavramı son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Dünya çapında ses getiren eylemler genellikle hackerlar tarafından yapılıyor. Türkiye’nin sayılı Beyaz Şapkalı hackerları arasında yer alan güvenlik uzmanı Halil Öztürkçi’ye sosyal medyada sıklıkla konuşulan ve yayılan Hacktivizm’i ve beyaz şapkalı hackerlık eğitimi veren yerleri sorduk.

halil_ozturkciHacktivizm kelimesi hacking ve activism kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir ve sosyal bir mesaj vermek, politik bir görüşü yaymak için gerçekleştirilen hacking eylemlerinin tarifi etmek için kullanılır. Örneğin 2007 yılında Rus hackerlerin Estonya’ya karşı gerçekleştirdikleri dağıtık servis dışı bırakma saldırıları bu türden bir eylem olarak değerlendirilir. Ya da İsrail’in Gazze’yi bombalamasından sonra Türk hack gruplarının İsrail sitelerini hedef alan saldırılar gerçekleştirmeleri birer Hacktivism örneğidir.

Özel kurumlar (örneğin ADEO) Beyaz şapkalı Hacker eğitimleri veriyorlar. Bu bağlamda temel manada saldırı yöntemleri, araçları, kullanım şekillerini anlatıp bu tür saldırıların nasıl tespit edilebileceği ve ne tür önlemler alınabileceğini de bu eğitimlerde öğretiyoruz. Ayrıca bazı üniversitelerde son yıllarda Siber Güvenlik yüksek lisans programları kapsamında bu tarz eğitimler verildiğini de biliyoruz.

Halil ÖZTÜRKCİ Kimdir?

12 yıldır IT sektöründe değişik görevlerde çalışan Halil ÖZTÜRKCİ, 10 yıldır güvenlik alanına yoğunlaşmış şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Sektöründe lider olan bir çok kuruluşa ve kolluk kuvvetlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti vermiş ve  güvenlik projelerinde aktif rol üstlenmiştir.İlgilendiği konulardan bazıları;”Bilgisayar ve Ağlarda Adli Bilişim (Computer and Network Forensic)”, “Zararlı Kod Analizi(Malware Analysis), Network ve Uygulama Sızma Testleri (Network and Application Penetration Tests), IT Altyapılarında Regulasyon ve Uyumluluk Yönetimi (Regulation and Compliance Management for IT Systems).

ADEO Bİlişim Danışmanlık Hizmetleri LTD. ŞTİ kurucularından olan Halil ÖZTÜRKCİ, Microsoft tarafından son 5 yıldır Enterprise Security alanında “En Değerli Profesyonel” (MVP) ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu diğer sertifikalar;  CISSP, GCFA, GPEN, CEH, CHFI, CCNP, CCSE, MCSE, HPCI.

Halil ÖZTÜRKCİ, aynı zamanda http://www.guvenliktv.org adresi üzerinden yayın yapan  Güvenlik TV’nin yapımcı ve sunuculuğunu gerçekleştirmektedir. Halil ÖZTÜRKCİ’yi Twitter üzerinden takip etmek için @halilozturkci bağlantısını kullanabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir