Salı , 30 Mayıs 2023

Haftanın Enleri Basın Araştırması

HAFTANIN EN’LERİ

PRNet A.Ş, geçtiğimiz hafta basında en çok bahsi geçen olay ve kişileri raporladı. 9 – 15 Temmuz tarihleri arası yapılan araştırma sonuçlarına göre, “Haftanın En’lerini” 5 başlık altında sıraladı;

HAFTANIN GÜNDEMİ
TÜRKİYE VE SURİYE ARASINDAKİ UÇAK KRİZİ

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi hakkında yapılan araştırma sonucu basında 361 haber tespit edildi ve konu 4. haftasında yine Türkiye’nin gündeminde ilk sırada yer aldı. Srebrenitsa’da 1995 yılında 8 binden fazla Boşnak’ın katledilmesinin yıl dönümü sebebiyle yapılan anma törenleri ile ilgili sonuçlar  ise 329 haber ile  haftanın 2. önem teşkil eden konusu oldu. Fatih Sultan Mehmet ve Haliç Köprüleri’nde yapılan bakım çalışmaları, 279 haberle gündemin 3.sırasında yer buldu. TBMM’ye Cemevi kurulması, 136 haber ile haftanın 4. Gündem maddesi oldu. Hafta sonu gündeme düşen AK Parti’nin Has Partiye bütünleşme daveti kısa sürede 107 habere ulaşarak PRNet “Haftanın En’leri” listesine son sıradan giriş yaptı.

HAFTANIN ÜNLÜSÜ

TARKAN

Tarkan, gençlik festivali kapsamında vermiş olduğu konserle ilgili çıkan 101 haberle bu hafta da birinciliğini korudu. Sezen Aksu 97 haberle 2.sırada yer alırken, Ajda Pekkan, Kuruçeşme Arena’da verdiği konserlerle ve sahne şovlarıyla 88 habere konu olarak 3.sıraya yerleşti. Ajda Pekkan’ı 81 haberle Cem Yılmaz takip etti. İlk 5’te yer alma konusunda iddialı bu ünlüleri, yine bir iddialı isim takip etti; Hülya Avşar bu hafta 67 haberle PRNet sırlamasında 5. oldu.

HAFTANIN SİYASETÇİSİ

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Siyasetçiler listesinin değişmez lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2147 haberle birinci sıradaki yerini korurken, haberlerde çoğunlukla Kürtaj yasası, Suriye’nin Türk Savaş uçağını düşürmesi, Has Parti’ye yapmış olduğu bütünleşme konuları göze çarptı. Kemal Kılıçdaroğlu, 587 haberle 2.sırada yer alırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kentleşme ile ilgili demeçleri ile, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise sporda şike konularıyla ilgili açıklamalarıyla, eşit sayıda haberde yer aldılar ve 366’şar haberle 3.sırayı paylaştılar. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 335 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesinin siyasetçiler bölümünde bu hafta da 5. sırada yer aldı.

HAFTANIN SPOR ADAMI

FATİH TERİM

 

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yeni sezonda ardı ardına yaptığı transferler açıklamalarıyla 410 habere konu olarak, haftanın en çok konuşulan spor adamı oldu. Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ise Fenerbahçe transferleri ile 329 habere konu oldu. Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, 272 haberle 3.sırada yer alırken, Aybaba’yı 270 haberle Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş takip etti.  Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 234 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesinde 5. sırada yer buldu.

HAFTANIN  SPORCUSU

BURAK YILMAZ

Haftalardır, PRNet’in ilk 5 sporcu listesinde muhakkak yer alan Burak Yılmaz, yeni sezonda Trabzonspor’dan Galatasaray’a transfer olarak bu haftayı da 451 haberle ilk sırada kapattı. Beşiktaş’ın Portekizli futbolcusu Manuel Fernandes, 191 haberle 2.sırada yer aldı. Galatasaray’ın Brezilyalı futbolcusu Felipe Melo ise bonservis teklifleriyle ilgili çıkan 152 haberle sıralamada 3. oldu. Felipe Melo’yu 127 haberle Fenerbahçe’nin yeni transferi Dirk Kuyt takip etti. Johan Elmander, 123 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesinin son sırasında yer aldı.

GÜNDEM BAŞLIĞI HABER ADET
TÜRKİYE VE SURİYE ARASINDAKİ UÇAK KRİZİ… 361
SREBRENİTSA KATLİAMININ ANMA TÖRENLERİ… 329
FSM VE HALİÇ KÖPRÜLERİNDEKİ BAKIM ÇALIŞMALARI… 279
TBMM’YE CEMEVİ KURULMASI TARTIŞMALARI…  136
AK PARTİ’DEN HAS PARTİ’YE BÜTÜNLEŞELİM ÇAĞRISI… 107
   
ÜNLÜLER HABER ADET
TARKAN 101
SEZEN AKSU 97
AJDA PEKKAN 88
CEM YILMAZ 81
HÜLYA AVŞAR 67
   
SİYASİLER HABER ADET
RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2147
KEMAL KILIÇDAROĞLU 587
ERDOĞAN BAYRAKTAR 366
SUAT KILIÇ 366
AHMET DAVUTOĞLU 335
   
SPOR ADAMLARI HABER ADET
FATİH TERİM 410
AYKUT KOCAMAN 329
SAMET AYBABA 272
ŞENOL GÜNEŞ 270
AZİZ YILDIRIM 234
   
SPORCULAR HABER ADET
BURAK YILMAZ 451
MANUEL FERNANDES 191
FELİPE MELO 152
DİRK KUYT 127
JOHAN ELMANDER 123

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir