Çarşamba , 7 Aralık 2022

Hakara Makaranın merkezine yolculuk

Hakara makara malumunuz üzre sayın Başbakan’ın twitter yorumu.

Başbakan bu ifadeyi ilk olarak bir gazetecinin Sayın Kılıçdaroğlu’nun  söylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?”, şeklindeki bir soruya, “Sen Başbakan’ın söylemlerine bak, sen bırak başkalarını Başbakan ne diyor ona bak. Başbakan’ın birilerine cevap yetiştirmeye gayreti yok. Savunmada değilim ben şu anda işime bakıyorum, Brezilya’ya gidiyorum, Arjantin’e gidiyorum, buralara ne kadar daha fazla mal satarız ben onun peşindeyim. Biz hakara makara yapmıyoruz iş yapıyoruz” yanıtında kullanmıştı.

Daha sonra ise bu ifadeyi  twitter için kullandı.

Başbakan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ziyaret ettiği Başbakanlık Basın Merkezi’nde gazetecilerle sohbet etti.

Gazetecilerin twitter”a girip girmediğini sorduğu Başbakan Erdoğan, ”Hakara, makara yaparlar. Benim adıma başkaları giriyor zaten. Benim kendi resmi hesabım yok” yanıtını verdi. Erdoğan, yazılanlardan haberi olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, ”Sevenlerimiz var demişti.

İşte bu ilginç diyaloğun duyulmasından sonra ise sosyal medyada ‘hakara makara’ rüzgarı esti. Twitter’da ‘hakara makara’ trend topic olurken, interaktif sözlüklerde ‘hakara makara’ başlığı altında yüzlerce kişi yorum yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geçtiğimiz günlerde twitter’ı yani başbakanın deyimiyle milletin hakara makara yaptığı yerin merkezini ziyaret etti.

Şirketin San Francisco’daki merkezine girişte kuruculardan Jack Dorsey ve CEO Dick Costolo tarafından karşılanan Gül daha sonra yanındaki heyetler beraber şirket yöneticileri ile toplantı yaptı. Konuşmanın başında Gül, Twitter’da 1.8 milyon takipçisi olduğunu söyleyince Costolo “Benden 1 milyon daha fazla takipçiniz var” diyerek kıskançlık duyduğunu söyledi. Ardından Twitter’in Van Depremi sırasında insanların bölgeye yardım ulaştırmak için nasıl faydalı bir platform olduğundan bahsetti. Konuşmanın sonrasında Twitter yöneticileri ve TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak arasında Türkiye’deki yatırım fırsatları konusunda görüş alışverişi gerçekleşti. Costolo Türkiye’de yatırım imkanlarını sorunca Altunbaşak bu konudaki yasal mevzuat hakkında bildi verdi.
Dorsey de Türkiye’de bilişim ve teknoloji şirketlerinin patlama gerçekleştirdiğini söyledi. Costolo daha sonra Twitter’in Türkiye’de gerçekleştirdiği hızlı büyümeye atıfta bulunarak, önce Türkiye’de gerçekleşen sıçramanın simdi Ortadoğu’da yaşandığını, Türkiye”nin bu konuda oncu bir rol üstlendiğini anlattı. Ardından Twitter’ın Arap Baharı sonrası bölgede yarattığı toplumsal etkilere değinildi.

Costolo, bir sure önce Mısır’dan gelen öğrencilerle yaptığı bir konuşmayı aktararak, Twitter ve Facebook gibi platformlar sayesinde, o bölgedeki gençlerin artik yalnız olmadıklarını ve kendileri gibi düşünen birçok insan daha olduğunun farkına vardıklarını anlattı. Abdullah Gül konuşmanın sonunda Dorsey ve Costolo’ya açık davette bulundu ve kendilerini Türkiye’de görmekten memnun olacağını söyledi. Dahası Sayın Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa hanım Google’ın ürettiği ve dahası henüz gün yüzüne çıkmamış insansız otomobile  bindiler.  Böylece, Gül, henüz ABD Başkanı Barack Obama’nın bile görmediği araca binen ilk devlet başkanı oldu.

Kim ne derse desin Abdullah Gül kibar, sabırlı, mütevazı,  pozitif ve dahası tüm şeffaflığıyla yeni iklimi doğru okuyor.

 

Ha az kalsın unutuyordum Google’ın ardından Facebook ve Microsoft firmalarını ziyaret eden Gül, Türkiye’deki okullarda tablet bilgisayar dönemini başlatan Fatih Projesi’ni de  tanıttı. Gül, kendisinin teknolojiyi etkili bir şekilde kullanırken Başbakan Erdoğan’ın sosyal medya araçlarına soğuk baktığının hatırlatılması üzerine “E bu Fatih Projesi de Başbakan’a ait” diye yanıt verdi. Yani bir nevi durumu kurtarma çabası. Zira o da biliyor ki bu devirde sosyal medyayı yok sayamazsınız…

Kim ne derse desin bu  iklimde  başbakanın hakara makara yorumu komik kaçmaktadır. Allah’tan Ak Partili milletvekilleri, bakanlar ve gönüllüleri sosyal medyaya böyle yaklaşmadılar yoksa bu yorum komikten öte trajikomik olurdu.

 

 

 

 

 

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir