Salı , 5 Temmuz 2022

Hangi Sosyal Ağ Neden Kullanılmalı?

Sosyal Medya herkesin dilinde, eskiden olduğu gibi sosyal medyanın ne olduğu ve gereksiz olduğu fikri artık rağbet görmüyor, öğrenci yetişkin, çocuklar, x, y, z kuşağı artık sosyal medyanın ne kadar önemli olduğuğu konusunda hemfikir.

En popüler sosyal medya siteleri

Burada karşımıza başkaca sorunlar çıkıyor, Sosyal medya iyi güzel gerekli de hangi sosyal ağlarda olmamız lazım? Bir sürü sosyal ağ var bunlardan hangisini kullanmalıyız ve ne işimize yarayacak.

Sosyal Ağlar hızlıca büyürken hatta artık dünya çapında ekonomik bir dev haline gelmişken sosyal ağlara bakışımız çok masum olmamalı, facebook ve twitter borsada en çok ilgi gören kurumlar arasında yer alıyor dünya çapında yatırımcılar bu sosyal ağlara para yatırmış durumda.

Peki sosyal medyada yeni başlamış bir kullanıcı hangi sosyal ağlarda olmalı neden?

Olmazsa olmaz sosyal ağları sıralayalım;

Facebook, yakın akraba, arkadaş ve samimi dostluklar için ideal, facebook üzerinden sıcak ilişkiler kurabilir bağlarınızı arttırabilirsiniz, bol bol nostalji yapabilir, gündeme çok bağlı kalmadan kendi gündeminizde paylaşımlar yapabilirsiniz.

Twitter, tam bir yurttaş gazeteciliği platformu burada şahsi basın açıklamalarını yapabilir, gündeme dair yorumlarınızı kısaca paylabilirsiniz, etiket ve görsel kullanırsanız sizi takip etmeyenlere de kolayca ulaşmış olursunuz ve twitter’da Türkiye gündemine dair bir sözünü olmuş olur.

İnstagram, çok şirin ve çok sevilen bir sosyal ağ son dönemin etkileşimi en yüksek sosyal ağı, fotoğrafın dili olmaz, dünyanın bir çok yerinde takipçilere ulaşabilir, fotoğraflarınızı rahatça paylaşabilirsiniz, diğer sosyal ağlara nazaran gündüz yapılan paylaşımlar daha çok etkileşim alır. Mobil bir sosyal ağdır, akıllı telefonlar ile paylaşıma katılabilirsiniz. 15 saniyelik videolar çekmekte mümkün.

Linkedin, tam bir sosyal insan kaynakları sitesi, burada herkes ciddidir, bilgindir, çalışkandır, gerçek fotosu ve gerçek profili ile vardır, en az fake(sahte) hesap burada bulunur, iş bulmak için ve iş networkunuzu büyütmek için muhteşem bir alan, kesinlikle yer alınmalı.

Pinterest, kadınların çok kullandıkları sosyal ağlardan biri, görsellerin yer aldığı, görsel depolayabileceğiniz, bir pano şeklinde sosyal ağ, Türkiye’de çok popüler olmadı, olmasanız da olur.
Vine, 7 saniyelik videolar çekerek katılabileceğiniz bir sosyal ağ, 2015 video yılı, vine mobil tabanlı bir sosyal ağ, yeni fenomen mekanı, burada çekilen popüler videolar youtube diğer platformlarda da çok ses getirebiliyor.

Blog/website, bir websiteniz olsun, ben domain, hosting ile uğraşamam diyorsanız ücretsiz, wordpress ve blogger’dan bir blog edinebilirsiniz, blog tutmak sizi diğer sosyal medya kullanıcılarından bir adım öne geçirecektir.

Slideshare, sunumlar hazırlıyorsanız, sunum notları tutuyorsanız, ve tabi sunum depolamak istiyorsanız, slideshare tam size göre, bir hesap açıp sunumları okumaya ve sunum paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Youtube, 2015 video yılı, youtube yıllar sonra hala popülerliğini koruyor, son dönemde eğitim videoları çok izleniyor, youtube video ekleyip para kazanmakta mümkün, kendi kanalınızı oluşturup paylaşıma başlayabilirsiniz. .youtube.com/live üzerinden canlı yayınları izleyebilir, kendi canlı yayınlarınızı da yapabilirsiniz.

Whatsapp, Türkiye’de facebook’tan sonra en çok kullanıcısı olan, sosyal mesajlaşma servisi, whatsapp ile kuruplar kurabilir, anlık iletişimi sağlayabilirsiniz,

Periscope, Yepyeni bir sosyal ağ, twitter tarafından piyasaya sürüldü ve çok heyecan yarattı, canlı yayın yapma imkanı sunan periscope’a twitter adresinizle kolayca giriş yapabilirsiniz, şu an sadece İOS tabanlı cihazlarda kullanılan periscope kesinlikle 2015’e damga vuracak sosyal ağlardan biri.

Swarm/Foursqure, Lokasyon tabanlı bu sosyal ağlardan, foursqure mekan önerileri için kullanılırken, swarm, check-in yapmaya yarıyor, başkalarının mekan tecrübülerini öğrenebilir, kendi mekan görüşlerinizi de paylaşabilirsiniz, olunması gereken ağlardan biridir, mobil tabanlıdır.

Klout, klout.com sizin sosyal medya puanınızı belirleyen bir ölçüm ağı, buraya sosyal medya adreslerinizi eklediğinizde size bir puan veriyor, bu puan etkileşiminize göre artıyor ya da azalıyor, özellikle sosyal medya alanında etkili olmak istiyorsanız burada puanınızın yüksek olması tercih edilir.

Tüm sosyal ağlarda aynı uzantıyı almanız önemli, kriz ve itibar yönetimi ve tabi kişisel markalaşma açısından adınız veya belirlediğiniz bir mahlas ile sosyal ağlara entegre olabilir, bir sosyal medya fenomenine dönüşebilirsiniz. mesela beni tüm sosyal ağlarda /saidercan şeklinde bulabilirsiniz.

Sosyal medyanın sihirli kelimesi content(içerik), account(hesap)larınızı açıp, content üretmeye başlayabilirsiniz, sosyal medyada adı konmamış gizli bir kural vardır 1/9/90 kuralı yani 1 kişi üretir, 9 kişi paylaşır 90 kişi okur, ne kadar çok üretirseniz sosyal medyada takip edilen aranılan ve paylaşılan bir kullanıcıya dönüşürsünüz.

Sosyal medyadan para kazanmak, itibar kazanmak, sözünüzü, fikirlerinizi binlerce insana duyurmak sizin elinizde biraz merak ile ve biraz araştırma ile sosyal medyanın sihirli dünyasına hızlıca girebilirsiniz.

İyi paylaşımlar.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir