Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hangi Üniversiteler Sosyal Medyada Daha Etkin?

Türkiye’de üniversitelerin sosyal medya kullanımlarını araştıran Futurarts’a göre, Sakarya Üniversitesi sosyal medyayı en etkili kullanan üniversiteler arasında yer alıyor. 106 devlet, 55 vakıf üniversitesi üzerinde yapılan araştırma ile facebook, twitter, friendfeed, linkedin, youtube, flickr gibi sosyal medya ağlarının kullanımı incelendi.

Araştırma kapsamında incelenen 106 devlet üniversitesinin sadece 21 tanesi (yüzde 20’si) en az bir sosyal medya mecrasını kurumsal olarak kullanıyor. Buna karşın 55 vakıf üniversitesinin 40 tanesi yani yüzde 73’ü en az bir sosyal medya mecrasını kullanıyor. Devlet üniversitelerinin ortalama Facebook takipçisi 1368 iken, vakıf üniversitelerinde bu sayı 3737 oldu. Vakıf üniversiteleri sosyal medyayı hem bir pazarlama kanalı hem de mevcut ve aday öğrencilerle iletişim kanalı olarak kullanmakta.

Türkiye’deki üniversiteler sosyal medyada en çok Facebook’u kullanıyor. Devlet üniversitelerinin 20’si, vakıf üniversitelerinin ise 40’ı Facebook’u kullanıyor. Facebook’tan sonra en çok kullanılan sosyal medya kanalı ise Twitter. Türkiye’deki üniversitelerin 50 tanesi (17 devlet ve 33 vakıf) Twitter’ı kullanıyor. Facebook ve Twitter’ı sırasıyla Youtube (13), FriendFeed (7), Flickr (5), Foursquare ve Vimeo (3), Linkedin (2), Blogger, Tumblr, Dailymotion ve Formspring (1) izliyor.

Son birkaç yılda vazgeçilmez bir iletişim ve pazarlama ağı haline gelen sosyal medyanın önemi her geçen gün daha da artıyor. İlk zamanlar sadece bireysel olarak kullanılan sosyal mecralar artık kurumların, şirketlerin vazgeçilmezi haline geldi. Haber sitelerinin, özel şirketlerin yanında artık üniversiteler de sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya başladı.

Facebook’un üye sayısı yaklaşık 717 milyon, Türkiye ise yaklaşık 30 milyon üye sayısı ile dünyada 5. sırada yer alıyor. Twitter’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı 5 milyona yaklaşırken, Linkedin kullanan Türklerin sayısı 630.000’i bulunuyor. Avrupa’nın en çok online video (Youtube, Vimeo, Dailymotion) izleyen 2. ülkesi olan Türkiye’de diğer sosyal ağların kullanımı da hızla artıyor.

Araştırma sonunda Facebook kullanımına göre üniversiteler şu şekilde sıralandı:

İstanbul Teknik Üniversitesi 7 bin 66,
İstanbul Üniversitesi 5 bin 426,
Pamukkale Üniversitesi 4 bin 273,
İstanbul Medeniyet Üniversitesi 3 bin 421,
Sakarya Üniversitesi 3 bin 128,
Atatürk Üniversitesi 2 bin 729,
Abant İzzet Baysal Üniversitesi 820,
Marmara Üniversitesi 733,
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 704,
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 592.

Üniversitelerin twitter kullanımı ise şu şekilde sıralandı:

İstanbul Teknik Üniversitesi bin 446,
İstanbul Üniversitesi 967,
Pamukkale Üniversitesi 656,
Marmara Üniversitesi 577,
Atatürk Üniversitesi 266,
Abant İzzet Baysal Üniversitesi 248,
Karabük Üniversitesi 163,
Uşak Üniversitesi 162,
Sakarya Üniversitesi 148,
İstanbul Medeniyet Üniversitesi 112

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

3 comments

  1. Medeniyet üniversitesinin facebook hesabına baktım (kendi sitelerdinden ilan ettikleri resmi facebook hesabı) 635 kişi beğenmiş. Twitter hesabına baktım 156 kişi takip ediyor. Bumudur araştımada 4. olan üniversitesi… Facebookda Kemerburgaz üniversitesinin bile 10.560 beğeneni var ama listede yok.
    Çok süper bir araştırma tebrik ediyorum… :) başarılarınızın devamını dileriz.

  2. araştırmanın aynısının bugün bir kez daha yapılması taraftarıyım. zira tercih dönemiyle birlikte üniversitelerin bu seneki sosyal medya kullanımı bir anda değişti. 25 temmuz ile 10 ağustos arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz.

  3. Bünyesinde 80.000 + öğrenci bulunduran Selçuk Üniversitesi’nin sıralamada yer dahi almaması futurarts’ın ne kadar güzel ne kadar iyi incelenmiş bir araştırma hazırladığını gözler önüne sermiş :) Futurarts ne bu arada :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir