Salı , 9 Ağustos 2022

Havacılık ve Savunma Oyunu: Co-Design to Target

Havacılık ve savunma endüstrisinde bulunan birçok firma, kısalan teslimat süreleri, ortaya çıkan yeni teknolojiler ve bunların sistemleri gitgide daha karmaşık hale getirmesi nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Bir programın tasarım sürecini aksatan nedenler arasında; birbirinden bağımsız iş akışları, ekosistem içinde ayrık çalışan çözümler ve programın her aşamasında karşılaşılan öngörülemeyen değişiklikleri sayabiliriz.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Dassault Systèmes’in havacılık ve savunma endüstrisine yönelik sunduğu “Co-Design to Target” çözümü, bu sorunların her birini ayrı ayrı adresliyor. Dassault Systèmes, bir programın zaman ve bütçe planına uygun ve hedefleneni gerçekleştirecek şekilde teslimatını sağlayacak benzersiz bir çözüm sunuyor.

Dassault Systèmes’in Endüstri ve Pazarlamadan Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Monica Menghini, “Havacılık ve savunma sanayisinde sürekli karşılaştığımız zorluklardan birisi, programların hedeflenene uygun bir şekilde teslim edilememesidir. Programların bütçeyi aşmaması, zaman planının gerisinde kalmaması ve belirlenen özelliklerin altında olmaması beklenir.” derken sözlerini şöyle sürdürüyor:

3D tasarım teknolojimiz sayesinde geçtiğimiz 30 yıl boyunca yeni uçakların tasarım süreçlerinin dönüşümünde önemli bir rol oynadık. Şimdi de yeni programların yürütme süreçlerini 3DEXPERIENCE platformumuz ile nasıl dönüştüreceğimize odaklanmamız gerektiğini düşünüyoruz. ‘Co-Design to Target’ ile hedefimiz, mühendislik üretkenliğinde yeni seviyelere ulaşmak ve programın planlandığı şekilde teslim edilebilmesi için yürütme kontrolünü sağlayan bir deneyim sunmaktır.

Editöre Notlar:

“Co-Design to Target”, oyunun kurallarını değiştiren çok sayıda özellik içeriyor;

·         Bir programın yürütme aşamasında bulunan tüm süreçlerin arasındakinoktaları birleştiren gerçek zamanlı bir program durum görüntülemesi. “Co-Design to Target”ın program yönetim becerisi, yalnızca programın yürütmesini koordine etmekle kalmıyor aynı zamanda maliyet, zaman planı, iş yükü, performans, risk ve fırsat dahil tüm kritik kriterlerin seyrini izliyor.

·         Tasarım yöntemlerini temelden değiştirecek şekilde uçak tasarım performansının gerçek zamanlı görüntülenmesi. “Co-Design to Target”, tasarımcı ve sistem mimarlarına geleneksel Dijital Prototip (DMU) bağlamında olduğu kadar tasarımındavranışını da içine katan yeni bir Fonksiyonel Prototip (FMU) bağlamında tasarım yapma becerisi sunar. Gereksinimleri, sistemleri ve fiziksel yapıları oluşturmak üzere mühendislerin uyum içinde çalışabildiği daha eksiksiz ve gerçek hayata benzer bir program tanımı sunar;

·         Tasarım ve simülasyondan başlayıp parça üretimi ve gerekli kaynakların planlanması faaliyetlerine kadar entegre mühendislik değer akışı. “Co-Design to Target”ın görevi, istenen özelliklere daha kısa sürede erişebilmek için bileşenleri ve alt sistemleri tasarlamak ve programın maliyeti ve zaman planına olumsuz etkileri olabilecek gecikmelerin önüne geçmektir.

Havacılık ve savunma için Dassault Systèmes’ endüstri çözümü deneyimleri hakkında daha fazla bilgi için: http://www.3ds.com/solutions/aerospace-defense/industry-experiences.

Dassault Systèmes hakkında

3 Boyutlu (3D) Deneyim Firması Dassault Systèmes, şirketlere ve insanlara sürdürülebilir inovasyonları hayal etmelerini sağlayan sanal dünyalar sunuyor. Bu dünyada yer alan öncü çözümler, ürünlerin tasarlanma, üretilme ve desteklenme şeklini değiştiriyor. Dassault Systèmes’in sunduğu işbirlikçi çözümler, sanal dünyanın gerçek dünyayı geliştirmesi için sosyal inovasyonu da besliyor. Grup, 80’den fazla ülkede, farklı sektörlerden her büyüklükte firmayı kapsayan 150 bini aşkın müşteriye değer katmaya devam ediyor. Daha fazla bilgi için www.3ds.comsitesini ziyaret edebilirsiniz.

CATIA, SolidWorks, ENOVIA, SIMULIA, DELMIA, 3DVIA, 3DSwYm, EXALEAD ve Netvibes; Dassault Systèmes ve ABD’de ve/veya diğer ülkelerde bulunan alt kuruluşlarının ticari markaları olarak kayıtlıdır.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir