Cuma , 27 Mayıs 2022

“Hayal Ortağım” servisi görme engelli çocuklara ışık oldu

Turkcell’in Yapı Kredi Yayınları ile birlikte yürüttüğü Sesli Kitap projesi kapsamında Türk ve dünya edebiyatından 25 masal, görme engelli çocuklar için seslendirildi. Turkcell’in “Hayal Ortağım” servisi üzerinden Turkcell’in görme engelli abonelerine sunulan kitaplar arasında, Nazım Hikmet’in çocuklar için yazdığı masallardan Orhan Veli’nin çevirisiyle
La Fontaine’den Masallar’a kadar pek çok eser yer alıyor. Aboneler, 8020’yi arayarak Türk ve dünya yazarlarına ait 25 masalı ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar.

Turkcell, engellilerin bilgiye erişiminde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Hayal  Ortağım” servisi içinde yer alan sesli kitaplar arasına bu kez de çocuklar için masallar ekledi. Turkcell’in Yapı Kredi Yayınları ile birlikte yürüttüğü Sesli Kitap projesinde Türkiye ve dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından seçilen 25 masal yer alıyor.

Nazım Hikmet’in Sevdalı Bulut kitabı da “Hayal Ortağım”da

“Hayal  Ortağım” servisine eklenen masallar arasında dünyaca ünlü yazar Nazım Hikmet’in çocukların okumasına yönelik hazırladığı kitabı “Sevdalı Bulut” da yer alıyor. Kitapta yer alan “Yeraltı Kartalı” ve “Ayağına Diken Batan Karga” isimli iki masal “Hayal Ortağım” servisindeki sesli kitaplardan faydalanacak görme engelli çocuklar için seçildi. Nazım Hikmet’in bu kitabı aynı zamanda okunması gereken 100 Temel Eser arasında bulunuyor.

Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı ve Türk Edebiyatı’nın ünlü isimleri tarafından çevrilen masal kitapları da projeye dahil edildi. Orhan Veli’nin çevirisiyle Türkçeye kazandırdığı “La Fontaine’den Masallar” kitabı içinden çocukların her daim sevdiği “Aslan ile Fare” ve “Güvercin ile Karınca” masalları seçildi. Tarık Demirkan’ın çevirdiği “Her Güne Bir Masal” kitabından ise Almanya, İsveç, Fransa, Japonya, Afrika, Polonya, İngiltere ve Çin’den dünyaca ünlü sekiz masal da görme engelli çocuklarla buluşmak üzere projede yer aldı.

 

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. Turkcell in bu projesi gercekten de hayat ortakligi cunku bu proje gorme engeli olan kisilere goz oluyor cocuklarimiz buyuklerimiz kitaplarda yasanan olaylara kahramanlara burunerek o hayatlari yasiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir