Pazartesi , 27 Haziran 2022

Henüz Keşfetmediğiniz 7 Facebook özelliği

Sosyal medya bağımlılığınızı yeni bir boyuta taşıyacak, az bilinen fakat çok işinize yarayacak 7 Facebook özelliğiyle tanışmaya ne dersiniz?

Ortalama bir kullanıcının Facebook üzerinde her ay 8 saat harcadığı düşünülürse, aslında bu popüler sosyal ağı kullanma konusunda hepimiz birer profesyonel sayılırız. Tabi ki Facebook’un sürekli yenilenen düzeni içerisinde bir kaç kilit özellik kenarda köşede kalmış olabilir. Merak etmeyin gözden kaçırdığınız ve bilmeniz gereken küçük ama kullanışlı sırları sizinle paylaşıyoruz.

1. Kullanıcı adınızla giriş yapın
Facebook’un açılış sayfasında uzunca e-posta adresinizi yazmak yerine kullanıcı isminizi yazarak çabucak giriş yapabilirsiniz. (facebook.com/teknogaste gibi)

2. Etkinlikleri reddetmek yerine silin
Her gün onlarca etkinlik daveti alıyor olabilirsiniz. Daha önceden katılmak istemediğiniz etkinlikleri reddetmek yerine etkinlik sayfasının aşasında bulunan “Etkinliği Sil” linkine tıklayarak kaldırmak mümkün oluyordu fakat artık bu özellik gizlendi. Şimdi tek yapmanız gereken davetli listesinden adınızı bulmak ve “x” butonuna tıklayarak kendinizi listeden çıkarmak. Etkinlik sahibinin yaptığınız işlemden haberi bile olmaz.

3. Favoriler listesini kullanın
Sıklıkla ziyaret ettiğiniz liste ve gruplara kolayca ulaşmak için az bilinen “Favoriler” özelliğini kullanabilirsiniz. Facebook ana sayfanızda soldaki menüde yer alan grup ve listelerin üzerine gelerek çıkan kalem ikonuna tıklayın ve “Favorilerime Ekle” sekmesini seçin. Artık sevdiğiniz sayfalara, uygulamalara ve gruplara “Favoriler” linki altından ulaşabilirsiniz.

4. Zaman Tüneli kutularını düzenleyin
Kapak fotonuzun altındaki 4 kutuyu arzunuza göre düzenleyebilirsiniz. Altında ok olan sağdaki rakama tıklayın. Tüm kutular açılacak. Bir kutunun üzerine gelin ve kalem ikonuna basın. İstediğiniz kutuyla yer değiştir seçeneği ile sayfanızda görünecek modülleri belirleyebilirsiniz.

5. Fotoğrafların büyük halini görmek için fareyi üzerine getirin
Bu özellik Facebook tarafından geliştirilmiş olmasa da oldukça kullanışlı. Facebook Photo Zoom adındaki eklentiyi Google Chrome ya da Firefox gibi tarayıcılara yüklediğiniz zaman fotoların büyük halini görmek için farenizle üzerine gelmeniz yeterli oluyor. Böylece farklı bir sayfada açarak zaman kaybetmiş olmuyorsunuz.

6. “Diğer” mesajlarınızı kontrol edin
Gönderilmiş onlarca mesajı gözden kaçırmış olabilirsiniz çünkü Facebook arkadaşınız olan kişilerden ve olmayanlardan gelen mesajları ayırıyor. Arkadaşlarınızın attığı mesajlar normal mesaj kutunuza düşerken listenizde ekli olmayan şahıslar tarafından gönderilenler “Diğer” kutusuna gidiyor. Ana sayfanızda sol menüde yer alan “Mesajlar” linkine tıkladığınızda hemen altında “Diğer” diye bir sekme beliriyor. Bu sekmeye girerek aylar önce gönderilmiş olan bir dolu mesajla karşılaşabilirsiniz.

7. Etiketlendiğiniz paylaşımların otomatik olarak Zaman Tüneli’nizde çıkmasını engelleyin
Arkadaşlarınızın sizi etiketlediği bazı fotoğrafları herkesin görmesini istemeyebilirsiniz. İşte böyle durumlar için hayat kurtarıcı bir çözüm: Hesabınızdan “Gizlilik Ayarları’na” girin ve “Etiketler Nasıl Çalışır” sekmesinin yanındaki “Ayarları Düzenle” butonuna tıklayın. Daha sonra “Zaman Tüneli Ön İzleme” seçeneğini çalışır duruma getirin. Artık etiketlendiğiniz bütün paylaşımlar profilinizde yayınlanmadan önce Facebook sizin izninizi isteyecek. teknogaste

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. sanırım facede keşfedemedigimiz okadar çok şey varki ama yinede bu şekilde sanırım bilmedigimiz özelliklerini keşfedecegiz tşkler

  2. bunların hepsini bildiğime göre profesyonelliği de geçmişim :p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir