https://juragankomik.com
Pazar , 16 Haziran 2024

Hotmail’de yeni dönem!

Ekim ayında yapılacak büyük değişikliklerden Hotmail’in dev sunucuları da nasibini alıyor!

Microsoft’un Hotmail e-posta servisi Ekim ayında yeni özellikleriyle beraber bir basın toplantısında tanıtılacak. Yeni Hotmail tanıtılmadan önce meraklı kullanıcılar için Microsoft’tan Kristof Roomp Hotmail’in yeni depolama sisteminden bahsetti.

Roomp Hotmail’in nasıl bir servis olduğunu ve ne kadar yoğun olduğunu şu sözleriyle anlatıyor; “Hotmail’in depolama sistemi bir milyarın üzerinde e-posta ve yüzlerce petabyte veriyi destekliyor.” Hotmail’in şu anda kullandığı veri depolama sistemi için RAID kullanılıyor. RAID’de kısaca iki veya daha fazla sabit disk bir kontrol kartına bağlanıyor, böylece işletim sistemine tek bir büyük sabit disk gibi gözüküyor. Roomp RAID’in sabit disk bozulmalarında gayet işlevsel olduğunu söylerken makinede bir sorun olduğunda ya da RAID kontrol kartında sorun olduğunda üstesinden gelinmesinin zor olduğunu belirtiyor.

Bu yüzden Microsoft, Hotmail servisinde artık JBOD isimli yeni sistemi kullanacak. JBOD’la beraber sabit diskler bir kontrol kartına bağlanmak yerine yazılım tarafından kontrol edilecek. Yazılım sorun giderme hareketlerini, sorunların yakalanmasını işleyecek ve yetkililere gösterecek.

 

Hakkında Deniz Boz

Yönetmen, Gazeteci.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir