Pazartesi , 30 Ocak 2023

Huzurlu cahillik mi, huzursuz bilgelik mi?

Önce devletler vardı şimdi şirketler. Bu sözü mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Eski devletler toprak parçası ve siyasi gücünden dolayı önemliydi. Modern devletleri önemli kılan ise ekonomi, ekonomiyi ayakta tutan güç ise şirketler.

Günümüzün en fazla değere sahip şirketleri ise bilişim ve sosyal medya sektöründe bulunan şirketler oluyor.

Aşağıda yazmış olduğum rakamlar, dünya devi bilişim şirketlerinin piyasa değerlerini oluşturuyor:

APPLE : 1 Trilyon Dolar
GOOGLE : 400 Milyar Dolar
Facebook : 250 Milyar Dolar
Twitter : 90 Milyar Dolar
Whatsapp : 20 Milyar Dolar
İnstagram : 10 Milyar Dolar

Bunlar ciddi rakamlar. Önümüzdeki yıllarla birlikte bu şirketlerin daha da büyüyeceği aşikar. Çünkü her geçen gün yeni şeyler üretiyorlar, milyar dolarlık satın almalar gerçekleştiriyorlar.
Ayrıca, Amerika Birleşik Devletlerinin derin istihbarat ağını, bu şirketler oluşturuyor. Bill Gates’e bir konferansta, kullanıcılarınızın bilgilerini CIA’e veriyor musunuz diye soru sorulunca Bill Gates ‘’ cevap vermek istemiyorum’’ demişti.

Her bir teknolojik cihaz kullanıcısı, huzurlu cahillik denilen bir algının içerisine hapsolmuş durumda. Bilmediklerinden dolayı huzurlular. Bilseler huzursuz olacaklar.
Google; MI5, MI6 ve GCHQ gibi İngiliz istihbarat teşkillerinin ana bilgi kaynağı arasındaymış. Yaygın bir istihbarat ağıyla karşı karşıyayız. Bunun en çok kullanıldığı alanlar ise, kişilere özel verilerin saklanmasıymış. Örnek verecek olursak, ülkedeki her bir bireyin neye zaafı olduğu Google tıklamalarından elde ediliyor. Örneğin, zaafınız kadınlar yada erkeklerse pornografik içerikler reklam stratejilerini belirliyor. Google veri tabanında, ‘’Lanet olası kadın düşkünü pis herif’’ diye fişlenmeniz, hiç de kulağa hoş gelmiyor.

Yeryüzünün en büyük gücü, bilgidir. Bilgiyi elinde bulunduran, parayı da elinde bulunduracaktır. ABD, bilgi gücünü elinde bulunduran süper bir güçtür ve birçok şeyi biliyor. Minimum ve maksimum derecede birçok bilgi türünü elinde bulunduruyor. İstihbarat, uzay, teknoloji, biyolojik vs. birçok bilginin üretilmesi, ülke politikası haline gelmiş durumda.
Lee Hudson Teslik’in meşhur kitabı Yeni medya ve Diplomasi kitabında rastadığım enteresan bilgileri sizlere aktarmak isterim:

Hudson şunları söylüyor: İstihbarat genellikle uluslararası ilişkilerin görünmeyen boyutu olarak tanımlanır. Batının en önemli tuzaklarından birisi örtülü amaçları için teknolojinin bazı ülkelere götürülmesi ve böylece önemli bir vasıta elde edilmesidir.

Hudson istihbarat politikalarını aktarmakla kalmayıp Facebook ve Google ile nelerin başarıldığına da dikkat çekiyor:

‘’Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı olup, kullanıcılarının %70’inden fazlası ABD dışındadır. 2010 yılı itibarı ile 500 milyon kişi Facebook kullanmakta idi. Facebook’u üç temel işlevi; başka insanları tanıma fırsatı, kendi görüşlerini anlatma ve son olarak başkalarının nasıl düşündüğünü, neye dikkat ettiğini anlama imkânı yaratmasıdır
Sosyal ağ bu üç işlev ile kişiden kişiye temas sağlamaktadır. Facebook’un en ilginç kullanım alanlarından birisi siyasi amaçlı sosyal eyleme geçirme özelliğidir. Kolombiya’da FARC terör örgütünden İngiltere’de banka ücretlerine karşı protestolara kadar halk hareketleri Facebook ile tetiklenirken, Obama başkan olduğu seçim kampanyasında altı milyon destekçisine Facebook üzerinden politikalarını ve seçim faaliyetlerini iletmişti. Saddam’ın yakalanmasında ipuçları eski korumalarının Facebook sayfalarının takip edilmesi ile sağlanmıştı.’’
Huzurlu cahilliğimiz bize şunları söylüyor: onlar benim nerede, ne zaman ne yaptığımı, bilseler ne olacak? Aslında bu cümleler bile ne kadar basit ve işe yaramaz insanlar olduğumuzu göstermek için yetiyor.

Benim aile mahremiyetim, benim zaaflarım, günahlarım ve acılarımın, Amerika’daki hiç tanımadığım insanların veri tabanında saklanan basit bilgi parçalarına dönüşmesinden daha aşağılık bir durum olabilir mi?

Bu durumdan herhangi kurtulma yönetmemiz bulunmamaktadır. Sadece huzurlu cahillerden değil, huzursuz bilgelerden olmanın yararlı olduğunu düşünüyorum.

Hakkında Sedat Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir