Pazar , 25 Eylül 2022

İçerikleriniz neden kullanıcıya yönelik hazırlanmalı?

Hiç şüphesiz sosyal medyanın en önemli kaynaklarından birisini bloglar oluşturuyor. Sosyal ağlar her ne kadar günümüzün favorileri gibi görünseler de aslında bloglar sosyal medya içeriklerinin %40’a yakın bir bölümüne hakim. Bu oranın önümüzdeki yıllar içerisinde ne kadar artacağı veya ne kadar eksilebileceğini söyleyebilmek elbette güç.

Fakat blogların en önemli sosyal medya kanadını olduğunu ve olmayı da sürdüreceğini kabul etmek gerekiyor. Şimdi biraz da günümüzün en önemli sosyal medya kaynaklarının içerikleri hakkında konuşalım. Her gün sayısız yerli ve yabancı blog yayın hayatına merhaba diyor ve bunların büyük bir kısmı belli bir süre sonra istediğini elde edemediği için kapatılıyor.

Aslında bu kapanmaların bir çoğunu açıklamak için tek yeterli bir ana başlık var o da “SEO için içerik” başlığıdır. SEO bir blogun sosyal medya üzerinde kendini çok daha fazla görünebilir kılmak için en önemli yöntemlerden birisidir.

Maliyeti ve getirileri düşünüldüğünde sürekli olarak bloga ziyaretçi çekebilecek en önemli kaynak hiç şüphesiz SEO işlemlerinden geçiyor. Tabii, ülkemizin sosyal medya kullanıcıları bunu duyunca hemen SEO üzerine derin araştırmalar yapıyor ve geçen günleri ile birlikte kendisini iyice SEO’ya adapte etmeye çalışıyor. Hatta bu o kadar çok ilerliyor ki bir süre sonra bir bakmışız ki blogun içerisindeki içeriklerin hepsinin hedef kitlesi Google ve benzeri arama motorlarının botları olmuş.

Sosyal medyanın en önemli içeriklerini hazırlama görevini üstlenen bu blogların en büyük hatalarından birisi hiç şüphesiz bu dur ki; yazarlar sadece içerikleri SEO değerlerini arttırmak ve web sitesine ziyaretçi çekmek için yazıyor. Fakat önemli olan asıl nokta web sitenize ziyaret çekebilmek değil, etkileşimi arttıracağına inandığınız ziyaretçileri çekebilmektir. Bunun da en temel kuralı biraz bir şey SEO’ya göz yumup bunun yerine yazdıklarınızda okurlara hitap etmekten geçiyor.

Unatmayın ki, Google veya diğer popüler arama motorlarının da büyük bir kısmının asıl amacı okuyucuya en kaliteli içeriği sunabilmektir. Eğer siz sürekli olarak botları düşünerek yazılarınızı yazıyorsanız sayfanıza gelen ziyaretçi istediği bilgiyi alamadığı için sayfanızı ışık hızında terk edecek bu da amacınıza ulaşamadan blogunuzu kapatmanıza neden olacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir