Salı , 6 Aralık 2022

İçinizdeki maceracıyı Sony Action Cam ile keşfedin

Sony Action Cam ailesinin yeni üyesi HDR-AS100VR giyilebilir video kamera, muhteşem Full HD videolardan detaylarla dolu fotoğraflara kadar hayatta bir defa yaşanabilecek deneyimleri yakalamanızı sağlıyor.

Farklı çekim modları, paylaşım kolaylığı ve dosyaları düzenlemek için yenilikçi yöntemler sunan Sony Action Cam ile maceralarınızı kaydederken engel tanımayacaksınız.

Sony, giyilebilir video kamera Action Cam ile heyecanı üst düzeye taşıyor. Sony Action Cam ailesinin yeni üyesi HDR-AS100VR, kayaktan yarış pistine  hatta çamurlu yollara kadar her türlü zorlu koşulda, ekstreme olan tutkunuzu tatmin ediyor.

Sony’nin giyilebilir Full HD video kamerası, yollarda, tepelerde, karda veya suda adrenalin dolu eğlence için tasarlandı. İnce tasarımı, hava ve suda daha düşük direnç yaratırken su geçirmez gövdesi de, örneğin yağmur yağarken bisiklet kullandığınızda su geçirmez bir muhafazaya ihtiyaç duymayacağınız anlamına geliyor. Action Cam, havalı beyaz yüzeyi ile de kavurucu sıcağın alnında kum kayağı yaparken güneş ışınlarını yansıtarak ısınmasını engelliyor.

Çekimlerinizin düzenlemek için yeni ve eğlenceli yöntemler!

Çekim sonrasında, aksiyon videolarınızı düzenlemek de ücretsiz olarak indirilebilen Windows veya Mac PlayMemories Home yazılımı ile kolay ve eğlenceli hale geliyor. Hatta izlediğiniz güzergahı çizen Harita Görüntüleri maceralarınızın haritasını çıkartmanıza izin verirken PlayMemories Home ise dörde kadar videoyu birleştirmenize ve yüksek hızlı kayıtta yakalanan görüntüleri düzenleyerek GPS verileri eklenmiş tek bir video yaratmanıza imkân veriyor.

Eğer karlı bir yamaçtan kayıyor veya çukurlu bir yolda bisiklet sürüyorsanız, Gelişmiş SteadyShot, öncekine göre 2,5 kat daha yüksek performansı ile görüntülerde sarsıntı ve bulanıklığa geçit vermiyor.[1] Gelişmiş SteadyShot, özellikle motosiklet veya dört tekerlekli arazi araçlarının yol açtığı mekanik titreşimlere karşı etkinliği sayesinde net görüntüler elde etmenizi sağlıyor.

Yavaş çekim özelliği

Action Cam’ın bir diğer ek özelliği ise saniyede 120 veya 240 karelik yüksek kaliteli videoları sesli olarak çekebilmesi. Çekim sonrasında, bisikletinizle yaptığınız saltoların ve kaykayınızla gerçekleştirdiğiniz numaraların akıcı yavaş çekim görüntülerini elde etmek için normal hızda oynatabiliyorsunuz.

Bir ilk olarak, aynı anda beş adede  kadar Action Cam AS100VR, ürün ile birlikte verilen ve bileğe takılabilen RM-LVR1[2] Renkli Ekran  Uzaktan Kumanda ile kontrol edilebiliyor. Tek bir düğmeye dokunarak kayıtları başlatıp durdurabiliyor, çekimleri izleyebiliyor veya ayarları yapabiliyorsunuz. Kabarık kayak eldivenleri dahi giyiyor olsanız, her şeye parmak ucunuzla kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

170 derecelik ZEISS Tessar® geniş açılı lens

Yeni Action Cam, hiç olmadığı kadar iyi bir görüntü kalitesi sunuyor. Kameranın geliştirilmiş yeni 170 derecelik ZEISS Tessar® geniş açılı lensi, 13,5 megapiksel Exmor R CMOS sensörü ve yeni güçlü BIONZ X görüntü işlemcisi sayesinde, daha net ve temiz görüntüler elde ediyor.

Bir diğer ilki ise, Action Cam’in yeni etkin XAVC S video formatını kullanarak 50 Mbps’e varan yüksek bit hızlarında Full HD görüntü kaydetmesi oluşturuyor. Diğer kameralarda bulanık veya titrek görünen hızlı sahne dönüşlerinde dahi her karedeki olağanüstü görüntü kalitesi ile farkı göreceksiniz.

‘Çevir’ fonksiyonu ile hareket etmekten korkmayın

Yeni Aralıklı Fotoğraf Kayıt özelliği, yaratıcı seçenekleri daha da artırıyor. Kamera, otomatik olarak 1 ila 60 saniye arasında değişen seçilebilen aralıklarda bir dizi fotoğraf çekiyor. Bu seçeneği, uzun yolculukları time-lapse olarak belgelemek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, kullanışlı ‘çevir’ fonksiyonu da kameranın kask üzerinde veya microlight hava aracınızın yan veya baş aşağı durduğu durumlarda görüntüleri döndürüyor.

Action Cam’in üst kısmına ikinci bir ışık eklenmesi, kayıt başlatma-durdurma durumu, kameranın yukarınızda da aşağınızda da olsa görsel bir güvence sunuyor. Kolay montaj seçenekleri de iskelet kafes eklemeye gerek kalmaksızın basit sabitleme için yeni bir tripod adaptörünün eklenmesi ile artırılıyor.

Video yapımcılarının hayatını kolaylaştıran seçenekler

Yeni Action Cam, video yapımcılarına daha birçok özellik sunuyor. Bir dizi renk ayarı, görüntülerinizi düzenlerken ekstra yaratıcı esneklik sağlıyor. ‘Nötr’ görüntü kalitesi ile videoları yakalayabiliyor veya fazladan etki için zengin, güçlü renklere vurgu yapan ‘Canlı’ ile görüntüleri renklendirebiliyorsunuz. Profesyonelliğe odaklanan film yönetmenleri için ise, Action Cam artık zaman kodlu video kaydı da yaparak[3], birden fazla kameradan sahneleri düzenlerken görüntüleri senkronize etmenize yardımcı oluyor.

‘Kullanıcı biti’, iki veya daha fazla kamera kullanılarak yaratılan videoların düzenlenmesi açısından son derece kullanışlı olan tarih,zaman,sahne numarası gibi bilgileri (8 haneli onaltılı sayılar) kaydedebilen yeni bir fonksiyon.

Tek dokunuşta zahmetsiz bağlantı imkânı

NFC ise, Xperia ve diğer uyumlu akıllı telefon ve tabletler ile tek bir dokunuşta zahmetsiz bağlantılar kurulmasına imkân veriyor. Kolay paylaşım için, bellek kartları veya bağlantı kabloları ile uğraşmaya gerek kalmaksızın, görüntüleri, mobil cihazınıza kablosuz olarak aktarın. Tek dokunuşta bağlantı, PlayMemories Mobile uygulamasını da akıllı telefonunuz üzerinde başlatarak kamera açılarının doğrudan cep telefonunuzun ekranından hızlıca kontrol edilmesini sağlıyor.

 

Canlı video aktarımıyla anında paylaşım

2014 yazı içerisinde bir kullanıcı güncellemesi olarak sunulması planlanan canlı video aktarımı da Action Cam kullanıcılarının deneyimlerini gerçek zamanlı olarak paylaşmasına imkân verecek. Kamera, canlı videoları kablosuz olarak akıllı telefonunuza iletirken telefon da görüntüleri internete aktaracak. Böylece, yaşadığınız anları, tam da meydana gelirken paylaşabileceksiniz.

Uyumlu tarzdaki aksesuar seçenekleri nerede ve ne yapıyor olursanız olun Action Cam’in keyfine varmak için size daha da fazla opsiyon sunuyor.

Yeni Sony Action Cam HDR-AS100VR giyilebilir video kamera, Haziran 2014’ten itibaren de Türkiye’de Renkli ekran uzaktan kumanda aksesuarı ile birlikte 1.499 başlangıç fiyatıyla satışa çıkıyor.

Action Cam teknik özellikler  

Görüntü sensörü

13.5 megapiksellik (efektif, yaklaşık)1/2.3 tip arkadan aydınlatmalı Exmor R™ CMOS sensör

Görüntü işlemcisi

BIONZ X

Video formatları

XAVC S:MPEG4-AVC/H.264

MP4: MPEG-4 AVC/H.264

Video modu (çözünürlük)

XAVC S: 60p:1920×1080 60p/50p
30p:1920×1080 30p/25p
24p:1920×1080 24p

MP4: PS (1920 x 1080 60p/50p) / HQ (1920 x 1080 30p/25p) /

STD (1280 x 720 30p/25p) / SSLOW (1280 x 720 120p/100p) /

VGA (640 x 480 30p/25p) / HS120 (HS100) (1280×720 120p/100p) /

HS240 (HS200) (800×480 240p/200p)

Lens tipi

ZEISS® Tessar

Odak uzaklığı (35mm eşdeğeri)

SteadyShot KAPALI: 17,1mm (170°)

SteadyShot AÇIK: 21,8mm (120°)

Görüntü sabitleme

SteadyShot™ (elektronik)

Çoklu Kamera Kontrolü

5 cihaza (sadece HDR-AS100VR) kadar

Renk Ayarı

Canlı/Nötr

Sahne Modları

Otomatik/Sualtı

Zaman kodu/Kullanıcı biti

Sadece XAVC S

GPS

Tümleşik

USB şarjı

Var

Çoklu/Mikro USB Terminali

Var (Micro USB uyumlu cihazları destekler)

Wi-Fi /NFC

Var, Tek dokunuşlu uzaktan kumanda

Boyutlar (GxYxD)

Yaklaşık 24,2mm x 46,5mm x 81,5mm

mm (çıkıntılı parçalar dahil)

Medya kartı uyumluluğu

MP4: Memory Stick Micro™ (Mark 2)

MP4: Micro SD/SDHC/SDXC Bellek Kartı (Class 4 veya Üstü)

XAVC S: Micro SDXC Bellek Kartı (Class 10)

Ağırlık (sadece ana birim)

Yaklaşık 67gr

Ağırlık (beraberinde verilen pil ile)

Yaklaşık 92gr (NP-BX1(beraberinde verilen pil) ile)

Pil tipi

NP-BX1 (beraberinde veriliyor)

Supplied accessories

Şarj Edilebilir Pil Paketi (NP-BX1) (1)

micro USB Kablosu (1)

Kullanım Kılavuzu (1)

Su Geçirmez Kılıf (SPK-AS2)(1)

Renkli ekran uzaktan kumanda (LVR1)

Montaj Yapışkanı (VCT-AM1)(1)

Tripod Adaptörü (1)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir