Pazar , 29 Mayıs 2022

iCloud Hesabınızı Korumanın 2 Yolu

Comodo Ekibi, hacker saldırılarına karşı önlemler almanın akla geldiğinden daha düşük maliyetlerle sağlanabileceğini söyledi. Eylül ayının ilk günlerinde etkisi dünyayı saran iCloud güvenlik sorunu ise herkesi düşündürmeye başladı. Ünlülerin iCloud hesaplarının hack saldırısı sonucunda internete sızdırılması ve bilgi güvenliğinin kalmaması iCloud hesabımızı nasıl koruma altına alabiliriz diye sorduruyor?

Apple yaptığı açıklamada saldırının sebebpleri arasında kendilerinin herhangi bir hatalarının olmadığını belirterek kullanıcıların iCloud hesaplarını güvenlik altına almaları için uyardı. Apple ürünleri ile oluşturduğunuz fotoğrafları, videoları otomatik olarak açtığınız iCloud hesabına yedekleyen kullanıcıların bu hesabı korumaları için önlemler almaları gerekiyor.

iCloud Hesapları Nasıl Hacklenir?

Apple tarafından yayınlanan resmi açıklamaya göre saldırıların sebebi ve başarıya ulaşmalarının temel nedeni kullanıcıların hesaplarını güvenlik altına almamalarından kaynaklanıyor. Özellikle son kullanıcıların en çok rağbet gösterdiği uygulamalar bu tür saldırılar için hedef alınıyor. Her uygulama ya da yazılımda aynı yöntem ve saldırılar düzenleniyor.

Hack Saldırılarına Karşı Alınacak Önlemler

Popüleritesi yüksek uygulamalar Hacker gruplarının her daim iştahlarını kabartır. Bu tip çevrimiçi servislere gerçekleştirilen saldırılar sonucunda kullanıcıların kendi cihazlarında bu hizmeti devre dışı bırakmaları önerilen en kesin çözümlerin başında geliyor.

Cihazının ayarlar menüsüne gidilmeli ( Mac’ler için sistem tercihleri menüsü) ardından ‘iCloud’ kategorisi seçilmeli ve ‘Fotoğraf yedekle’ gibi istenilmeyen bütün tercihlerin seçimi kaldırılmalı ve bu uygulamanın hepsi bütün diğer cihazlarda uygulanmalı.

Çift doğrulamalı (Two Factor Authentication) oturum açma özelliği ise Apple tarafından şiddetle tavsiye edilen bir önlemdir. Artık Google, Microsoft, Facebook, Twitter gibi firmaların uygulamalarında sağladığı bu güvenlik önlemi sayesinde sadece mevcut parolanız haricinde ikinci bir yöntem ile kullanıcı doğrulama işlemi, hizmete erişim aşamasında kullanılması sağlanabilir. Bu da son kullanıcıları bir kademe daha güvenlik önlemi sağlayabilecek.

Apple hizmetlerinde, bu yöntemin etkin kılınması için de, Apple ID yönetim sayfasına gidilmeli ve buradan giriş yaptıktan sonra ‘Apple kimlik bilgilerimi yönet’ ya da ‘Manage your Apple ID’ seçilir. Ardından ‘Parola ve Güvenlik’ ya da ‘Password and Security’ kısmına gelin. ‘Two-Step Verification’ ya da ‘Çift-Adım Doğrulama’ menüsü altında ‘Başlat’ ya da ‘Get Started’ seçilerek yönergeleri izlenmeli.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir