Pazartesi , 27 Haziran 2022

İHL Sözlük’ten İlginç Bir Eylem: Dikkat Domuz Çıkabilir

 

Tematik interaktif sözlüklerin en eskisi ve en farklılarından biri olan İHL Sözlük, bu kez çok ilginç bir eylem ile gündemde, “dikkat domuz çıkabilir” sloganıyla domuz eti satan resturantlara dikkat çekmek isteyen ihl sözlük’ün 31 mart cumartesi istinye park önünde basın açıklaması yapacağı duyuruldu;

Ekşi sözlük, twitter, İhl sözlük ve diğer sosyal medya platformlarında konu gündemin üst sıralarına yerleşti bile;

işte basın açıklamasının tamamı; 

Bilindiği üzere domuz eti İslam dininin yasak kıldığı yiyeceklerin başında gelir ve bu yasak toplumumuzda da yaygın kabul görmüştür. Bu itibarla, büyük çoğunluğu Müslüman olan Türk halkının domuz eti tüketmeme ve domuz mamullerinden uzak durma hassasiyeti, onlara hizmet vermek durumunda bulunan tüm kişi ve kurumların göz önünde bulundurması gereken bir husustur.

Ancak, son yıllarda sayısı hızla artan alışveriş merkezleri içinde ve bazı lüks caddelerde açılan restaurant ve kafe tarzı işletmelerde pervasızca, özensizce, toplumun dini hassasiyetleri hiçe sayılarak domuz eti ürünlerinin servis edildiği görülmektedir.

Halkın büyük çoğunluğunu oluşturan Müslümanların hassasiyetleri yok sayılarak sergilenen bu davranışın kabul edilmesi mümkün değildir.

Zira, az da olsa dini eğitim almış olan herkes bilir ki; domuzla doğrudan ya da dolaylı temas etmiş olan her yiyecek içecek ve bunların servis edildiği materyaller “murdar” olmuş sayılır.

Mevcut durum ışığında, söz konusu kafe, restaurant ve vb işletmelerin yeni bir düzenlemeye tabi tutulması gerektiği kaçınılmazdır.

Biz İHL Sözlük olarak bu düzenlemeyi yapma yetkisini elinde bulunduran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, yerel yönetimler, tüketici dernekleri, STK’lar ve toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Öte yandan, bu konuda rahatsızlığımızı dile getirirken amacımız söz konusu işletmelerin domuz türevi ürünleri satmasını engellemek değildir. Gerek ülkemize gelen turist sayısındaki artışı, gerek kendi inanç ve öğretilerinde domuz eti haram olmayan vatandaşlarımızın, kişi hak ve hürriyetleri bağlamında domuz eti tüketebilme hakkını göz önünde bulundurduğumuzu özellikle belirtmek isteriz.

Ancak, İslam dininin en temel yasaklarından biri olup Müslümanların riayet etmekte azami hassasiyeti gösterdiği bir yasağın, bir takım kişi ve kurumların kar hırslarına kurban edilmesi de kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu çerçevede, hem rahatsızlığımızı ifade etmek hem de çözüm önerilerimizi sunmak üzere domuz eti ürünlerini en cüretkar biçimde servis eden yerlerden biri olan İstinye Park Masa Restaurant önünde 31 Mart 2012 Cumartesi saat: 15:00’te basın açıklaması yapılacaktır.

Basına ve İlgililere duyurulur.

İHL Sözlük Yönetimi

Kamuoyunun dikkatine;Afiş : [link]
Not: basın açıklamasını twitter’da #dikkatdomuzcikabilir hashtag’ı ile kullabilir, görseli de paylaşabilirsiniz.

twitter adresi: @domuzcikabilir [link]

ihlsozluk.com/dikkatdomuzcikabilir bölümü bu akşam aktif olacaktır.

ihlsozluk.com Hakkında;
 
İHL Sözlük Nisan 2009 ‘da kurulmuş açılımı İmam Hatip Lisesi Sözlük olan bir interaktif sözlük çalışmasıdır.
Yaklaşık 15 bin yazarı 3 Milyon tanımı ve aylık 300 bine yakın okuru ile Muhafazakar kesimin en büyük sosyal medya
mecrasıdır.
Detaylar için wikipedia makalesine bakılabilir.
 
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0HL_S%C3%B6zl%C3%BCk

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir