Pazartesi , 27 Haziran 2022

İhsan Eliaçık’a Reddiye

şimdi bilen bilir, sözlük, forum, yazı gibi işleri bırakalı çok oldu. niyetim de yoktu. bunca sene sonra iki satır yazayım dememe sebep olan kişidir “ihsan hoca”.

kendisi hakkındaki pek de hoş olmayan kanaatlerimi bildirmek istedim. tivitırda bi iki seslendim kendisine ama pek itibar etmedi. (elhak fakir de pek muteber sayılmam) yani başta hakkını teslim etmek lazım; İhsan hoca yemin bozduracak kadar müteharrik, hayli kışkırtıcı, keskin konuşuyor (bi de bunun daha az kilolu, daha az saçlı olan bi versiyonu vardı, ona da müslüman beğendiremezdik, kendine “üryan müteharrik” derdi. allah sonunu benzetmesin ihsan hoca hiç değilse giyinik)

şimdi efendim, ahir zaman, bir müslüman tipi peydah oldu. kendine müslüman demekle yetinmeyen bu cevval kitle başına “devrimci, marksist, solcu” gibi vasıflar almakten pek hazzediyor. “hayır ben öyle demedim” deseler de böyle şaaşalı manşetlere itiraz ettiklerini, röportajlarda bak böyle yapmayın diye uyardıklarını görmedim. her röportaj, her sohbet “devrim,isyan, marks, sosyalizm” dolaylarında seyrediyor.. bu tavrın başını çekenlerden biri de İhsan hoca. bir de kendisine övgüler düzdüğü yazılarını döne döne ilan ettiği esra elönü var. iki ayrı mecrada yazılmış Esra hanım’ın kendisi hakkındaki methiyelerini tivitırda takipçilerine salık veriyor “beni ondan dinleyin” efektiyle.. (hadi “gelin itiraf edelim” Esra hanım o kertede ciddiye alınacak bi figür değil. o tripler, şekiller falan seinfeld dizisindeki “kramer” gibi biraz. o yüzden çok kızmıyorum da. ama hocanın “hanginiz Muhammed” kitabını takdim ederken (kitaptaki cüretten cesaret almış olacak) hazret-i peygamberden ismiyle bahsediyor. bu ebeveynine adıyla seslenen batılı çocuk şımarıklığı kadar hoşgörülebilir bi şey değil. hazret-i peygambere sadece müşrikler adıyla hitab ederdi. hucurat suresini tavsiye ederim. bi bakıversinler. hoca biliyodur ya bi işe yaramamış pek)

İhsan hoca ve makulesi’nin etrafında döndüğü isimlerden biri de hz Ebu Zerr. bu akım özellikle net aleminde bir sürü slogan müslümanı doğurdu. geleneksel edeb dilini berhava eden bir tabudeviren tavrı. Diğer sahabeyi küçümseyen pasif gören bir küstah tarz zuhur etti.. Hazrete öyle bir “rock star” muamelesi yapıldı yıllarca, öyle bi “alternatif figür”e dönüştü ki lâteşbih, içi boşaltılmış “che guevera” gibi poster oldu, artistik poz nesnesi oldu mübarek. yani hz Ebu Zerr, muaviye’den çekmedi bunlardan çektiği kadar.. bu uzun hikaye.

İhsan hoca onlarca kitap yazmış. maşallah pek maharetli, pek çalışkan. kitaplarını okumadım. “okumadan sallıyorum” gibi oldu ama kendisini röportajlardan söyleşilerden takip ettim. kendini uzun uzun anlattığı, meselelere yaklaşımını sergilediği beyanlar kâfi geldi. tivitırda da epey izledim. gördüğüm manzara hiç hoş değil.
bi kaç iktibas ile hocanın üslubuna, fikriyatına bakalım;

mesela bir konuşmasından tivitıra kendi eklemiş; “ebu cehil anti-koministti”…. şimdi aga bu nedir? hangi tümden nereye varmak istiyosun? konuşmamdan cımbızlama yapmışlar denilemez, bizzat seçip takdim edilmiş… asi hoca gururla sunar! peki ebu cehil’in toplumsal planda rakibi, mefhum-u muhalifi? peygamber efendimiz! bu denklem uyanık provakatör cinliği taşımıyor mu? Ebu cehil e muhalif olmak onla aynı safta yer alamamak için komünist mi olmalıyız? e çalsın enternasyonal marşı!

bir röportajında da “islamın doğuşu mekkeli zenginlere tepkidir” mealinde bir sözü var. burda da alıntılanmış “bütün dinler yoksulların isyanından doğmuştur” diyor.. Halbu ki biz müslümanlar dini allahın indirdiğini sanıyorduk! meğer sosyal patlama, fakirlerin isyanı imiş! bu neye benziyor? hani okullarda inanmayan öğretmenlerin geveldiği yaveler vardı dini şöyle tarif ederlerdi “insan, yapısı itibariyle inanmaya muhtaçtır. korktuğu zaman sığınacak bi güç arar. bu ihtiyaç dini doğurmuştur. insan dini yaratmıştır” İhsan hoca da hiç kusura bakmasın bu tonda konuşuyor.. din-i mübin bir ikitisat tepkimesi, toplumsal hareketten ibaret gibi, kelamullah sadece dünyada mal paylaşımını tanzim için zuhur etmişçesine.

başka bir tivitinde de yine mesela “bütün isyanların içinde bi şekilde varımdır” diyor; “sarıyer merkez, kafasına göre herkes” tadı. adeta liseli asi ergen.. behzat ç de ki bahar’ın oğluna yakışacak sığlıkta bir çıkış. devamında da “musa’yı musa yapan a’sasıdır; a’sa ısyan kökünden gelir” diyerek hurufiliğe göz kırpıyor.. aynı sığlıkta cevap vererek kolayca bertaraf edilebilecek kadar boş. mesela hocam “ilk isyan eden şeytandı” desek, şeytanın da otoriteye başkaldıran şanlı direnişine, ordaki isyana da dahil misin?

yine bir röportajında “tasavvuf, emevi saray hayatına tepki olarak doğmuştur. “bir lokma bir hırka” diyerek senin malın mülkün ayağımın altındadır demek istemiştir. tarikatların bunları okuması lazım” diyor.. (x y’ye tepki olarak doğdu tarzı sabit hocada, e materyalist diyalektik bi yerde) onlarca kitap yazmış birinin böyle kuru sıkı sallaması reva mıdır? nası bir zuhuratmış bu bilemedim. Tasavvufu da çekiştirecek yer bulamadınız bi bu mu kaldı? öbür tabudeviren hocalar da tasavufa miskinlik, işte bidat, hatta küfür, pagan kalıntısı falan derlerdi. İhsan hoca da proleter teşkilata benzetmiş. çok derin bi yanlış anlama, hazin bir savruluş..

en taze vecizelerinden biri de şöyle “zenginleşmenin kaynağı üçtür: emek hırsızlığı, faiz ve kamu imtiyazı. yalnızca “kâr” zenginleşme getirmez. getiriyorsa üçünden biri vardır.” e yani, şairin dediği gibi “insafın o yerde iç namı yok mu?” kendisine de sordum cevap alamadım. aşere-i mübeşşereden (gerçi onu inkar ediyor hoca şöyle diyelim hazret-i peygamberin en sevdiklerinden, iltifat ettiği, malının bereketlenmesi için dua ettiği biridir. Peygamberin tek sevdiği Ebu Zerr hazretleri değil a! böylesi de var) Abdurrahman Bin Avf zenginliğiyle meşhur, keza İmam-ı Azam Ebu Hanife (bu hazretin de nâmını inkar ederse Numan Bin Sabit diyelim. hak aşığı doğru bildiği yolda canını vermiş bir müslümandı, otoriteye başkaldırmışlığı da var, seversin) tüccarlığıyla hatırı sayılır bir mal edinmişti. bunlar da dahil midir? sair binlerce örnek de bi kenarda dursun bu iki insan haramzade midir? onlar istisna diyeceksen o sloganı atarken kılıç gibi keskin konuşurken aklın nerdeydi? neden böyle kolay hüküm veriyor herkesi haram düşkünü göstermeye çalışıyorsun?

Hocanın referanslarını da gördüm. Ali şerati falan. mübarek olsun. isabetli olmuş. Yalnız rica ederim Mehmet Âkif’i rahat bıraksın. Âkifteki muhabbet, tevazu, mahviyet, edeb, incelik İhsan hocanın harcı değil. o terazi o sikleti çekmez hocam.

hasılı; hocada gördüğüm şey koca bir enaniyet, sarsılmaz bir kibir, şehvetine çok sık kapıldığı bir belagat hevesi (ki bu konuda da çok başarısız. büyük laf etmeye sıvandıkça ucuz slogan irad ediyor ancak) ve bir iktidar ihtirası. bu son dediğim şaşırtıcı olabilir. ama iktidar her alanda var. Hoca müslümanların vicdanına hükmetmek istiyor. malda mülkte gözü yokmuş, görüyorum ki şöhrette hem de kolay elde edilecek bir şöhrette gözü var… hoca isyanlar başlatacak, sokaklar yakacak bir toplumsal harekete muktedir olmak istiyor.. onun ihtirasını taşıyor. bu uğurda kırıp döktüklerinin de 1 mayıs meydanında “devrimci kardeşlerinin” kırıp döktüğü vitrin camlarından çok daha kıymetli şeyler olduğunun korkarım farkında değil.. Hoca’nın mülk edinme, servet biriktirme konularındaki hassasiyetini elbette paylaşıyorum. Elbette infak şart. Ama bu cepheden insanlara bühtan etmesini, milletin dinin imanının tartmaya kalkmasını doğru bulmuyorum. fakir-i pûr taksir de hocanın seveceği tabirle “ezilen sınıftan, bir proleter” sayılırım. (orhan veli’nin dediği gibi “malda mülkte gözüm yoktur, valla yoktur!”) müslüman gibi yaşamaya gayret ediyorum ve hocanın hiç bir sözü imanımı ziyade kılmıyor. Kalabalığa pervasızca bağırıp çağıran bir adamın fotoğraf çektirmeye hazırlandığını belli etmeden poz vermeye kasması gibi tedirgin ve hesaplanmış biri benim için.. Doğrusunu Allah bilir!

uzun oldu, hayrolsun. hayırlar fetholsun şerler def olsun, demler safalar ziyade olsun.. huu

Hakkında erdalisleyen

Yazar, Okur, Rahatsız Olur, Rahatsız Eder. Nam-ı diğer dandoldenyus

7 comments

 1. YENİ BİR ŞEYLER SÖYLEMEMEK LAZIM

  adamın hasısın be yazar kardeş. yeni bir şey söyleyecem, caka satacam diye şu müslümanların kafasını karıştıranlar kadar dine bu denli zarar veren başkası olmamaıştır. eleştirilerinde ve son derece haklisun

 2. YENİ BİŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM

  Gözüm konuşmadan önce en azında bir iki kitabını okusaydın adamın.En basitinden niye peygamberlere ismi ile seslendiğine anlam verirdin……………

 3. eee kardeşim aklınca eleştiri getiriyorsun ama hiç kaynakdan (Kur an dan) bahsetmiyorsun…yani en azından İslam söz konusu olunca kaynakdan bahset…ordan burdan duyduklarına bakacaksak, ooo bizde nler duyuyoruz, falanda zengindi, filanda çok sevilirdi..bunlar ölçü falan olmaz..zaten okumadıgına da sölemişsin, bizde adettir vur etiketi gitsin..

 4. İhsan beyi benim diyen nice mütakibinden iyi tanıdığın belli hocam. Eksiği var fazlası yok, ellerine sağlık. 68 kuşağını yakalasa komünist olacak adamlar şimdinin ergen müslümanlarına kılavuz oluyor. İslamı 19. yüzyıl ideolojilerine entegre etme gayretindeki zihniyeti fakir insanlardan bıktık artık. Ellerin dert görmesin!

 5. afedersin ama bu reddiye olmamış be hocam.

 6. cengiz yılmaz

  İhsan Eliaçığı hiç tanımadığın belli.Klasik dindar zihniyetinden atıp tutuyorsun.Ne desek boş

 7. valla icimize serin sular serpildi. birisi de bunlari soylemeliydi dimi ama. tesekkurler, elinize saglik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir