Cumartesi , 13 Ağustos 2022

İlaçınız Mideden Tweet Gönderecek!

Kaliforniya merkezli Proteus Digital Health şirketinin yönetim kurulu başkanı Andrew Thomson, “İnsan robot değildir; ilaç almak gibi çok yüksek düzeyde tekrar gerektiren faaliyetler, insanlara gerçekten zor gelir.” diyor ve ekliyor:
“Bizim sağlık sistemimizin en büyük yükü kronik hastalıklar ve her gün ilaç alması gereken insanlar. Bu ilaçlar gerektiği gibi alınmalı. Ancak çoğu insanın bunu pek de iyi yapamadığının farkındayız.”
Peki, yaşlı ve unutkan hastaların ilaçlarını düzenli olarak aldığından nasıl emin olunabilir?

Proteus şirketine göre, bu, alınan ilacın, mideye indiğinde size bir mesaj ya da tweet göndermesini sağlayarak yapılabilir.
Proteus, adını, 1966’nın kült filmi Fantastik Yolculuk’daki, insan bedeni içinde seyahat eden mikroskobik gemiden alıyor.
Ama getirdikleri öneri bilim kurgu değil…
İşin sırrı bir hapın içine, sindirilebilir sensör yerleştirmekte yatıyor. Tıpkı bir patates pili gibi çalışıyor bu.
Andrew Thomson “Eğer bir patatese birer parça bakır ve magnezyum yerleştirip bir elektrik devresi yaratırsanız, bir ampulu yakabilirsiniz” diyor ve ekliyor:
“Biz de, bakır ve magnezyumu bir milimetre kareden daha küçük bir kum tanesinin üzerine yerleştirdik. Bunu bir ilaç ile birleştirdiğizde, bunu yutan insan, patates durumuna geçiyor.”
İyonik sıvıyı, mide asidi oluşturuyor. Bundan da sensörü çalıştıracak düzeyde voltaj elde ediliyor.
Sensör, hastanın vücudunda taşıdığı, yara bandı benzeri, küçük bantla iletişime giriyor.
Sensör, hayati bulguları, hareketleri ve uykuyu da izliyor.
Bant da tüm bu verileri bir bulut uygulamasına gönderiyor ve bu bilgilere akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan erişilebiliyor.
Böylece ilaçların yutulduğu bilgisi, hastanın ailesine, bakıcılarına ya da sağlık çalışanlarına gönderilebiliyor.
İlaç alımında zamanlamanın çok önemli olduğu veya birkaç doz eksik ilaç alındığında tedavinin etkisiz hale geldiği durumlarda özellikle önemli bu.
Thomson “Bizim dijital haplardan biri yutulduğu zaman ‘Merhaba ben buradayım’ diyecek; ‘Ben Novartis, Diovan, 1,2 miligramlık, 2 numaralı hapım’ mesajını gönderecek.” diyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir