Perşembe , 26 Mayıs 2022

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Sektöründen 40 milyar dolarlık gelir

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen Optik/Genişbant Ağı Çalıştayı açılışında konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl, Optik/Genişbant Ağ Sisteminin Türkiye’ye 2012 yılında 40 milyar doların üzerinde gelir sağladığını söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  İletişim ve Bilgi Teknolojilerinin (ICT)  ve Afet Kurtarma başlıklarında bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Türk ve Japon kurumların işbirliğiyle İTÜ Ayazağa Kampüsünde gerçekleştirilen çalıştayda, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Japonya İletişim Bakanlığı, Türkiye Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yöneticileri ile Türk Telekom ve Turkcell gibi sektörün önde gelen şirketlerin temsilcileri bir araya geldi. Türkiye ve Japonya arasında kilit rol oynayan şirketler, ileri bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikleri İTÜ de sergileme fırsatı buldu. 11 Japon şirketinin temsilcileri SDKM açık alanlarında katılımcılara aktif sunumlarda bulundu.

TÜRKİYE’DE SON ON YILDA CİDDİ ADIMLAR ATILDI

Etkinliğin açılışında konuşan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Saymanı Veli Tan Kirtiş iletişimi gerçekleştirmek için teknolojiye ihtiyaç olduğunu, ülkelerin gelişmişliğiyle iletişim altyapısının birebir örtüştüğünü söyledi. Türkiye bu konuda son 10 yılda çok ciddi ataklar, ciddi çalışmalar ve yatırımlar yaptığını dile getiren Kirtiş; “2004’te genişbant kullanıcı sayımız 1 milyon bile yoktu. Türk Telekom dışında ilk genişbant yatırımını TURKCELL-SUPERONLİNE yaptı. Yatırımlar, 2007 yılını son çeyreğinde başladı. Şu an itibariyle 500 bin genişbant kullanıcısı, 6.5 milyon xDSL genişbant kullanıcısı, 10.5 milyonun üzerinde mobil genişbant (3G) kullanıcısı; yani toplam da 18 milyon genişbant kullanıcısı mevcut. Bu gelişme Türkiye’nin ekonomik gelişmesine de yardımcı olmuştur. Bu büyümenin de artarak devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Japonya İç İşleri İletişim Bakanlığı Standardizasyon Yöneticisi Hideo Fuseda ise etkinliğin Türk-Japon işbirliği için önemli bir adım ve fırsat olduğunu söyleyerek, Optik/Genişbant Ağ Sistemi Türkiye’nin bu alandaki gelişmesini hızlandıracağını düşünüyorum dedi.

 İTÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM FAKÜLTESİ DEVREDE

İTÜ Ar-ge’den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik de Optik/Genişbant Ağ Sistemi dünyada ve Türkiye’de hızla gelişmekte olan bir sistem olduğunu dile getirerek, İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi öncülüğünde bu alandaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl ise konuşmasında Optik/Genişbant Ağ Sisteminin ülkemize 2012 yılında 40 milyar doların üzerinde  gelir sağlandığının altını çizdi.

Türk Telekom Denetim Kurulu Üyesi Lutfi Aydın ise Telekomünikasyon ve inovasyondan uzak kalarak gelişme sağlanamayacağını ifade ederek, “Bilişim sektörü her sektörün altyapısını oluşturmaktadır ve geleceği şekillendirir. Düzenlenen bu çalıştayda güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Afet kurtarma sistemleri, ağ dayanıklılığı/kurtarma konu başlığında devam edecek çalıştay, 13 Aralıkta sona erecek.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir