Pazar , 29 Mayıs 2022

İnci Sözlük Sitesini Kapatıyor

Bildiğiniz gibi 18 Ocak’ta Amerika’nın ünlü haber sitesi reddit.com ve ünlü ansiklopedi sitesi wkipedia.com yürürlüğe konacak Sopa Yasasını protesto etmek için sitelerinin kepenklerini indiriyor. İnci Sözlük’te bunu Türkiye’de protesto edecek en büyük sitelerden biri.

Eylem için açılmıs www.internettutulmasi.com da desteklerini açıkca belli ediyorlar. Konuyla ilgi twitter’da #internettutulmasi başlığı altında twitler atılmakta.

İnci Sözlük Haber Portalı’nın yayınladığı haberde şu sözlere yer veriliyor;

Dikkat ! Karartma Var
Türkiye’de ve ABD’de sansüre olan tepkiler devam ediyor. Türkiye’de uygulanan sansüre birçok kere tepki göstermemize ve sadece kendimizin değil sanal alemde yayın yapan tüm sitelerin haklarını savunmamıza rağmen mahkeme kararı ile kapatıldık. Tepkimizi sosyal medyada yaptığımız eylemlerle göstermeye çalışıyoruz ve hakkımızı aramaya devam ediyoruz.
ABD’de ise yakında yürürlüğe konacak SOPA (Stop Online Piracy Act) yasa tasarısına tepkiler çığ gibi artıyor. Tepkilerin en büyüklerinden birisi de ünlü haber paylaşım ağı Reddit ve sanal alemin özgür ansiklopedisi Wikipedia’dan geliyor. Reddit ve Wikipedia, yasaya tepki çekmek için 18 Ocak’ta sitelerini kapatacaklar. Buna ek olarak biz de İnci Sözlük olarak Türkiye’deki sansürü protesto etmek için aynı tarihte karartma yapacağız. Bu protestomuza Sosyal Medya‘da söz sahibi olan tüm siteleri davet ediyoruz.
Panpalar bildiğiniz gibi Amerika korsan film ve müzik piyasasını sikertmek istiyor. Bu nedenle SOPA yasa tasarısını korsan ile mücadele etmek için yürürlüğe koyacaklar. Fakat bu yasanın Amerika’nın sansür uygulamak için masum bir planı olduğu ortaya çıktı. Bu filtreler sansürler çok masum gerçekten. SOPA yasa tasarısı birçok tepki ile birlikite komisyonda tartışılmaya devam ediyor. Son olarak komisyon, 18 Ocak’ta zirve düzenleyip aralarında Reddit’in kurucu adminlerinden olan Alexis Ohanian‘ın da olduğu internet yayıncılık endüstrisi temsilcilerini dinleyecek.
Dünya’nın en büyük hosting firması olan GoDaddy başlarda SOPA’yı desteklemesine rağmen artan tepkilerle birlikte taraf değiştirmek zorunda kaldı.Wikipedia ve Reddit gibi dünyanın önde gelen siteleri sansüre tepki göstermek için sitelerine karartma uygulayacak. Biz de İnci Sözlük olarak ülkemizdeki acımasız sansürü protesto etmek için 18 Ocak’ta sitemizi kapatacağız. Bu eylemimize sosyal medyada hak sahibi olan tüm internet sitelerini de davet ediyoruz. Şunu unutmayın ki bugün İnci Sözlük’ün başına gelenler yarın sizin de başınıza gelebilir. Her zaman söylediğimiz gibi V Reyiz’in bir sözü vardır; “toplumlar kendi devletlerinden korkmamalı, devletler kendi toplumlarından korkmalı” . Haydı uyan Sosyal Medya birlikten kuvvet doğar.

Hakkında Draven Jabbar

İçerik Sağlayıcı

One comment

  1. Bunu yapmaktaki amaçları ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir