https://juragankomik.com
Salı , 16 Nisan 2024

İnci Sözlük Üç Yaşına Bastı

19 Aralık’ın soğuk bir kış akşamında, 10 yıldır süregelen interaktif sözlük dünyasını farklı bir boyuta taşıyacak olan yeni oluşum, yıllarca kendini biriktirmiş on binlerce kişiyi harekete geçirecek ve çok zaman geçmeden efsaneleşmeye başlayacaktı. O efsane bugün 3 yaşında!

Aralık ayının 19’unda, şimdiye değin birkaç sözlük tarafından başlatılsa da başarılı olamayan ” formatsız ” sözlük oluşumları, İnci Sözlük’te çok daha farklı boyutlara ulaşacak ve Türkiye, sosyal medyanın altın anahtarıyla bir kez daha yüzleşecekti. Sadece Türkiye değil, dünyada dahi sesini duyuran bir sözlük, gözlerini sosyal internet dünyasına açıyordu… Belki de internet dünyası, gözlerini açıyordu…

19 Aralık 2009 tarihinde, Serkan İnci’nin kararıyla Zeykur Sözlük‘ten devşirilen İnci Sözlük’ün tarihçesini aktarmak oldukça vakit alır. 3 yıllık bu serüven içerisine nice ziyaretler, kitaplar, arkadaşlıklar, aşklar, dostluklar sığdırmış olan İnci Sözlük jargonuyla panpalar, gün itibariyle 291 bin 481 kişi olacaklar ve tüm sosyal mecralarını derinden etkileyeceklerdi…

Dünyanın dev sosyal iletişim merkezlerindeki kitlesel hareketleri, ulusal, yerel bazda yaptıkları, hayvan haklarına olan duyarlılıklarıyla İnci Sözlük, her ne kadar dışarıdan ilk bakınca ” küfür kıyamet ” bir yer olarak görünse de, şimdiye değin sözlükler dünyasında yapılmamışları yapacak, enerjileriyle herkesi kendilerine hayran bırakacaklardı. Capsleri, swhleri, videoları, filmleri, müzikleri, oyunları, eylemleri, tek kişili protestoları, nobrain.dk’larıyla ve daha sayamayacağımız onlarca yapı taşıyla İnci Sözlük, artık üç yaşını ardılıyor.

Vandalist bir tutum içerisinde bulunan yüz binlerce üyesi, bakış açıları, yaşam tarzları, yorumlayışlarıyla hep fark koymaya ve iyi de olsa kötü de olsa hiçbir şeyden çekinmeden efsaneleşmeye devam ettiler. Bu süreçte İnci Sözlük çok zor zamanlar yaşadı, defalarca kapatılma tehlikesiyla karşılaştı ve hâlâ bu tehlike altında. Çeşitli söylemlere göre yöneticilerinin evine baskın yapıldı, bilgisayarlarına el koyuldu… Tüm olumsuz olaylara rağmen İnci Sözlük’ün durdurulamayan gücü kendini devam ettirmeyi bildi ve ses getirmeye devam etti.

Herkesin ” öyle iş mi olur ” dediği ilkleri ortaya koyarak devam ettiği yolculuğunda, yarınlara umutla bakmak isteyen gençler  geleceklerini kendileri belirlemek için bile ” Eskişehir Bağımsız Milletvekili Adayı” çıkarabilecek kadar cesur oldular. Bu cesaretleri tüm Türkiye tarafından önce dalga konusu olsa da seçimlerde hiçbir karşılık beklemeden çalışan sözlük üyeleriyle pek de önemsenmeyen ya da ilgilenilmeyen bir mesaj vermişlerdi; gençler geleceklerini kendileri belirlemek istiyorlardı!

Bazı insanlar hatta çoğunluk için İnci’nin bu halde bulunması; sözlükçülerin toplumun tüm ahlak ve kurallarını yıkmaya yönelik tavırlarından ötürü sözlük, garip hatta ” yanlış ” olarak addediliyor, İnci Sözlük’ün sarf edilerek yok olmasını istiyorlardı, istiyorlar. Toplum tarafından bir grup ergen ya da ” liseliler ” olarak kabul edilen, algılanan, algılanmak istenen bir yapılanmayı, her zaman yaptıkları gibi dışlayarak dışlamaya, toplumun içinde var etmemeye çalışmaları, İnci Sözlük yazarlarının ” biz de buradayız ” diyerek topluma attıkları tokatla hep ters etki yarattı.

Elbette, hem yönetim hem yazarlar olarak birçok hata yapmış ve yapmaya devam ediyor olabilirler. Burada önemli olan da “ hata yapmayı bilerek ve isteyerek kabullenenler“in, bunun normal bir şey olduğunu bilenlerin, kendilerinin de farkında olması. O sayfayı açar açmaz, hataları yüzünden kusmak isteyen ya da daha hata yapmamış on binlerce insanla bir arada bulunmak, ortak  hareket etmek, bir amaca çoğu zaman da amaçsızlığa ulaşmak önemli onlar için…  Onları övmek, pek sevdikleri iş değil. Yaptıklarını anlatabilmek için de ” insanlığa lanet” i zaten yazmış bulunuyorlar. Tüm spekülasyonlar, dedikodular, koca karı söylemlerini bir kenara bırakarak İnci Sözlük’ü bir ” bütün ” olarak ele almayı seçmek gerektiğine, işte bu yıl; üçüncü yıllarında gerek duyulmalıdır.

Şimdiye değin sahip çıktıkları konularda, saygı gösterdikleri insanlarda, birbiriyle olan ilişkilerinde hiçbir zaman unutulmayacak, tarihe altın harflerle adını yazdırmış İnci Sözlük üç yaşına basarken, yaklaşık 5 yıldır sözlükler dünyasında bulunan, kendilerinin bana sarf ettiklerinden anladığım kadarıyla pek de sevmedikleri(!) biradetbeyfendi olarak da doğum günlerini kutlamayı boyun borcu bilirim.

Zaman belki geçiyor olabilir ama  İnci Sözlük için zaman, sadece devinimden ibaret gibi duruyor.
Nice yıllara panpalar, Nice yıllara İnci Sözlük!

Özet: Kundaktaki bebek büyüdü, emekledi ve artık yürüyor…

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

One comment

  1. Özet geç bin aradan bi 3 yıl daha geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir