Salı , 24 Mayıs 2022

İnsanın en önemli ihtiyacı nedir?

İnsanın bir çok tanımı yapılabilir. Bir canlı türü, doğanın düşmanı, Dünyanın hakimi vs ama bizim için önemli olan insanın fiziki tanımı ve özellikleri değil ruhi yapısı ve ihtiyaçlarıdı r. Her canlıda olduğu gibi insanlarında hisleri vardır. Diğer canlılardan ayıran özelliği ise akıllarıdır. Yani insanlar diğer canlılar gibi hisleri ile hareket etmez. Akılları ile hislerini kontrol altında tutabilir. Buda insanları yaptığı her eylemden sorumlu tutar.
İ nsan da çeşitli duygular vardır. Sevme, sevilme, liderlik, başarı vs insan fiziki ihtiyaçlarını karşılamak için verdiği mücadeleyi bu ihtiyaçları içinde verir. Yani insan mücadelecidir.
Yapmış olduğumuz bu kısa açıklamadan sonra alışa gelmiş şu soruyu sorabiliriz. İnsan ne için yaşar.
İnsanın ihtiyaçlarını iki kısımda ele aldık fiziki ihtiyaçlar ve ruhi ihtiyaçlar. Bu iki ihtiyaçlar karşılanırsa insan mutlu olabilir. İnsan bu ihtiyaçların bir kısmını herhangi bir çaba göstermeden karşılarken bazılarını karşılamak için büyük mücadeleler verebilir. Öyle ki bu mücadele onun yaşama sebebi olarak gösterilir. Yani insanlar mutlu olmak için yaşar. Bu söylediklerimizden sonra şunu söyleyebiliriz insan ihtiyaçlar ı olmadan mutlu olamaz. İnsan bütün ihtiyaçlarını mücadele vermeden kazanamaz.
İhtiyaçların belirlenmesi
Günümüzde kabul edilen ihtiyaç sı ralaması Moslow un ihtiyaçlar hiyearşidir. Ama bu sıralamada insanlar eşit olarak kabul edilmiş fiziki ve ruhi ihtiyaçlar tam olarak ayrılamamıştır. Sıralama sadece ihtiyaçların şiddetine göre belirlenmiştir. Şimdi biz ihtiyaçları kendimiz belirleyerek yeni bir sıralama yapalım.
Yeni doğan bir bebek düşünelim. Yeni doğan bir bebeğin ilk ihtiyacı oksijen dir. Bebek bu ihtiyacını karşılar ve fiziki yapısından dolayı ağlar. Yaşadığı sürece bu ihtiyacını sürekli temin eder ama bu ihtiyacı için herhangi bir mücadele vermez. Sonraki ihtiyacı besindir. Bu besin için verebileceği tek mücadele ağlamaktır. Ama ağlaması yeterli değildir. Gerekli besin için ihtiyaç annesidir. Burada önemli olan nokta şu bir ihtiyacı karşılamak için verdiğimiz mücadelede başka ihtiyaçlarda duya biliriz. Bebeğimizin ihtiyacı olan besini alması için annesine ihtiyacı vardır. Annesinin bebeğe her istemesinde yardım etmesi içinde sevgiye ihtiyacı vardır. Yani bebeğimizin sevilmeye ihtiyacı vardır. Şimdi buraya kadar olan ihtiyaçlarımızı kontrol edelim.
Yaşamamız için en önemli ihtiyaç hava için mücadele vermedik.
Besin ihtiyacı için ağladık
Bu iki ihtiyacı karşılamak bizim elimizdeydi ama sevilmek. İşte bu imkanlarımız ile bizim elimizde olmayan bir şey. O durumda en büyük ihtiyacımız sevilmektir.
Yani insanın en büyük ihtiyacı sevilmektir.

Alınti: www.xing.com

20120507-234839.jpg

Hakkında Sertan Akkan

Photography, Music, Video, Paint.NET, Online Gaming, Marketing, Wordpress, Microsoft Office, News Writing, Media Monitoring, Fenerbahçe Rebublic, @SertanAkkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir