Pazar , 4 Haziran 2023

Instagram Hakkında Bilinmeyenleri Uzmanına Sorduk

instagramtr.net Kurucusu Ercan Gülçay
instagramtr.net Kurucusu Ercan Gülçay

1) Instagram nedir? kimler kullanmalıdır? Diğer ağlardan farkı nedir?

Instagram, 2010 yılında iOS uyumlu cihazlar ile yoluna başlayan ve fotoğraflara filtreler uygulayarak farklı bir görünüm sunan fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Kısa sürede popüler hale gelen Instagram, Android platformuna da geçiş yapması ve Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınması ile birkaç yılda kullanıcı sayısını 200 milyona kadar ulaştırmayı başardı.

Instagram’ı yaşamlarında gördükleri muhteşem anları ölümsüzleştirerek çevresiyle paylaşmak isteyen herkes kullanmalıdır. Fakat bazı kullanıcılar daha çok sevdikleri ünlü kişileri takip etmek ve onlara yakın olmak adına Instagram kullanmayı tercih edebiliyor.

Diğer ağlardan farkı ise, uygulama üzerinde bulunan filtreler sayesinde fotoğraflara eskitilmiş görünüm kazandırması ve çapraz paylaşımlar ile tek seferde Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara kolay paylaşım imkanı sağlaması kullanıcılara çekici gelmiştir. Aynı zamanda hashtag sistemi ile paylaşımların yüzlerce kişiye ulaşabilmesi Instagram’ı popüler hale getirmiştir.

2) Instagram’da kimseyi takip edemeyenler bunu nasıl düzeltebilir?

Aslında Instagram her sosyal ağda olduğu gibi, doğru kullanıldığı zaman çok iyi vakit geçirilen ve sorun çıkarmayan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 3 yıldan bu yana Instagram’ı kullanıyorum ve kişi takip edememek yada hashtaglerin gözükmemesi gibi bir sorunla karşılaşmadım. Hesabım da bugüne kadar kapatılmadı ve herhangi bir engelleme almadım.

Instagram, topluluk kurallarında bahsettiği üzere, spam yaparak diğer insanları rahatsız edenleri bir süreliğine engelleyebiliyor yada hesabını kapatabiliyor. Örneğin Instagram spamı engellemek için en fazla 7500 kişiyi takip etmeye izin veriyor. Ardı ardına çok fazla fotoğraf yada video paylaşıldığı, onlarca yorum yapıldığı vakit yine spam olarak algılanıp geçici engellemelere konulabiliyor. Instagram, herkesin daha iyi vakit geçirebilmeleri için kişilerin birbirlerine saygılı olmalarını istiyor.

Eğer bir kullanıcı yanlızca bir kişi takip etmekte başarısız oluyorsa, takip etmek istediği bu kişi kendisini engellemiş olabilir. Kimseyi takip edemiyorsa büyük olasılıkla topluluk kurallarını ihlal eden bir davranışta bulunmuş ve bu yüzden engellenmiş olabilir. Durumun düzelmesi yine Instagram’ın elinde. Bu engel kısa bir sürede kalkabilir yada ömür boyuda devam edebilir. Konu hakkında Instagram kullanıcıya bir açıklamada bulunmaz.

3) Instagram profili nasıl gizlenir?

Instagram, kullanıcıların profillerini doğrudan arama motorlarının görüntülemesine izin vermez. Fakat Instagram API kullanan üçüncü sahış web görüntüleyici kullanarak oturum açılırsa, bu işlem kullanıcı profillerine ve görüntülerine erişim hakkı tanıdığı için, görüntüleriniz Google arama sonuçlarında görünebilir. Eğer bir kullanıcı içeriklerinin sadece takipçileri tarafından görüntülenmesini isterse profilini ayarlar bölümünden gizli hale getirerek herkesin erişimini engelleyebilir. Fakat gizli profillerin paylaşımlarına girdiği hashtagler sadece kendisi ve onu takip eden kişiler tarafından görüntülenir, diğer kişiler bu hashtagleri göremez.

Instagram’da Takipçinizi Arttırın

4) Instagram’da çoklu fotoğraf(karelemele-birleştirme) nasıl yapılır?

Bu işlem uygulama mağazalarında yer alan basit ve kullanışlı uygulamalar sayesinde yapılabilir. Örneğin PicFrame, Diptic, Photoshake ve PhotoGrid gibi uygulamalar tercih edilebilir. Yeni çıkan PicPlayPost isimli uygulama ise aynı karede hem fotoğrafları hemde videoları birleştirerek ortaya çok güzel bir görüntü çıkarıyor. Ne yazık ki bu uygulama şimdilik iOS cihazlarla uyumlu ve yaklaşık 4 TL civarında. Bu tarz yardımcı uygulamalara her hafta instagramtr.net sitemizin uygulamalar bölümünde geniş yer veriyoruz. Dileyen buradan bilgi sahibi olabilir.

5) Popüler Instagram etiketleri nelerdir?

Şu an Instagram’ın en popüler etiketi 2013 sonu itibariyle yaklaşık 400 milyon fotoğraf ve videoda yer alan #love etiketidir. Bunları sırasıyla #instagood, #me, #like, #follow, #cute ve #photooftheday etiketleri takip ediyor. Fakat birçok kullanıcı Instagram’da etiketlerinin görünmediğinden şikayetçi.

Ben bu konuda şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım. #love, #me ve #instagood gibi popüler etiketlere her dakika binlerce fotoğraf yükleniyor ve kısa zamanda yüklenen bu fotoğraflar gerilere düşerek kaybolup gidiyor. Bu da fotoğraflarım etiketlerde neden görünmüyor sorusuna neden oluyor.

6) Instagram’da geri takip etmeyenleri nasıl bulabilirler?

Bunun için devreye yine uygulama mağazalarında yer alan üçüncü şahış uygulamalar giriyor. InstaFollow gibi bir uygulama ile kullanıcılar kendileri takip etmeyenleri filtreleyerek görüntüleyebilir.

7) Instagram’da arama geçmişine nasıl bakılır? Nasıl silinebilir?

Profil bölümünün üst kısmında yer alan arama sekmesine gelindiğinde kullanıcı ve etiket arama bölümleri ayrı olarak yer alır. Bu bölümler yapılan son aramalar alt tarafta listelenir. Silme işlemi ise ayarlar bölümünde yer alan arama geçmişini sil seçeneği çalıştırılarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

51 comments

 1. Takip ettiğim birisi takip ettiği kişilerde aradığım bi kişiyi takip etmiyor olarak görünüyor. Ama aradığım kişinin profile bakınca takip ediliyor görünüyor. Bu nasıl olabilir. Sadece benden mi gizleyebiliyor yada uygulama hatası mı?

 2. İnstagram da engellediğim birini engellerim arasında bulamıyorum

 3. merhaba, etiketimi kaldirdigim fotograf hala duruyor ne yapabilirim

 4. Cevap yazarmısınız lütfen

 5. Züleyha Çakır

  Dulberfin adlı hesap kapatılsın lütfen tehlikeli ve sahte

 6. Bir telefondan (android) farklı İnstagram hesabınada giriş yapıldığını nasıl anlarım ve durum benim için gerçekten bana yardım edebilecek biri varsa yalvarırım lütfen bana ulaşsın oğlumun geleceği söz konusu 05054041373

 7. engel atmadığım halde beni takip edemiyorlar neden?

 8. mrb ı phone 6 kullanıyorum benim arama kişilerim geçmişim gözükmüyor. Arama yapıyorum belli bir süre sonra kendiliğinden kişiler siliniyor neden olabilir acaba yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler…

 9. merhaba ınstagramda benı takıp etmeyen ama benım takıp ettıgım kısıler ne paylastıgımı gorebılıyormu yoksa sadece benım takıp ettıklerımmı gorebılıyor

 10. iyi günler. İnstagramda bir kişiyi aradıktan sonra bir sonraki seferde ilk harfini yazdıktan sonra bile hemen o kişi çıkıyor, bu kişinin kendi arama butonumda dahi görünmemesini nasıl sağlayabilirim ?

 11. Erkek arkadaşım beni engellemis profilini kendi hesabimdan göremiyorum bende onu engellemek istiyorum ama profili hesabimda cikmiyor arkadasimin hesabinda cikiyor

 12. Mr Ercan Bey,

  Daha önceden takip ettiğim bazı kişileri takip etmek ten çıktım ve o kişileri bloke ettim. Ondan sonra following ikonu çalışmaz oldu. Daha doğrusu herhangi bir kişiyi takipet ikonuna tıklandığında 1 veya 2 saniye sonra devre dışı kalıp o kişiyi takip etmiyorum konumuna geri dönüyor. Bu konuda yardımcı olabilirsiniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 13. instagramda gizliliğim kapalıydı sonra bir saatliğine falan açtım. tekrar kapatmaya çalıştım ama kapanmadı. nasıl kapatabilirim

 14. instagramda hesabım gizliydi. sonra bir saatliğine falan gizliliğini açtım ondan sonra kapatamadım. gizliliğim şuan açık nasıl kapatabilirim ?

 15. Numaramı girdim ve onayladım numaramı birileri gorebilirmi benden başka

 16. onca hackerler yetişiyor bi kilitli resimlere bakma programları üretmiyorlar mgdugmun hackerlerı

 17. havvanur şahin

  Eskiden takip ettiğim bazı kişilerin takibinden çıkamıyorum.Takibi bırak butonuna bastığımda 5 sn sonra tekrardan takip edilmeye başlıyo ayrıca engelleyemiyorum da,nasil kurtulabilirim?

 18. bir de silinen hesaplarda geri alınamıyor işin esas sinir bozucu yanıda bu zaten geri almanın bir yoluda yok.

 19. Merhaba.benim hesabım silindi.kendiliyinden, ben gün boyunca kaç kişiye takiplik göndere bilirim??
  Takip atınca “hata” yazıyor. Neden öyle oluyor? Lütfen yardm edin. 2 hesabım da silindi böyle.

  • aynen benimde öyle 2 tane hesabım silindi muhtemelen istek gönderilen takipçiler isteği reddettiği için instagram bunu spam olarak görüyor ve uyarıdan sonra hesabı siliyor 2 günde 2 hesabım silindi o şekilde.Ve çok sinir oldum.

 20. @vine__matik takip edin instagramdan

 21. instagramda beni takip etmeyen birinden foto paylastıgında bana uyarı geliyor bu normal mi

 22. Sevdiğim kişilerin fotoğrafına yorum yaptım fakat artık yapamıyorum topluluk güvenliği gibi bi uyarı geldi bunu nasıl düzeltebilirim lutfen yardım edin

 23. İnstagram direct mesajarin hic.biri gozukmuyor surekli bilinmeyen ag hatası alıyorum bir kac gubdur cok mesaj vardı silmek icin bile goremiyorum. Yeni gelen mesajları kabul edicince onlarda kayboluyor. Ne yapmak gerekir LUTTFFEENNN YARRDIMMM

 24. Lütfen bana yardımcı olun instagramda en son takip ettiğim kişi en üstte çıkmıyor alfabetik sıraya göre dizili bunu nasıl düzeltebilirim

 25. kız arkadaşımın instagram hesabını birlkte kullanıyoruz insgramından aradığı kişileri veya arama geçmişini benm telefondada göre bilirimiyim

 26. Begeni cok yaptigim icin artik begenememe engeli yedim kac gun surer

  • Başkasının hesabından ismimi aratıyorum çıkmıyor çıksada takip isteği yollanıyor sonra kendiliğinden iptal oluyor ve günde 100,150 taneistek gelirken bu sorundan sonra 20 takipçigelmeye başladı ınstagramı defalarca kaldırıp tekrar indirdim telefona format attım yinede düzemedi.

 27. Hesabım kapandı şifresini hatırlamıyorum kapanması için kaç kişinin spamlamasigerekir

 28. Bir kişi beni engelledi bende onu engelledim ben engeli kaldırmak istiyorum ama profilini bulamıyorum nasıl bulabilirim

 29. instagram hesabımı açarken telefon numarası ve eposta onayı yapmadım. şimdide şifremi hatrlamıyorum. hiçbir şekilde ulaşamıyrm. hesabın kalıcı olarak silinmesini istiyorum. şikayet üzerine siliniyor mu? yada kaç kişi şikayet etmeli? ne kadar süre kullanılmazsa kapanır? böyle imkanlar var mı acaba acil cevap bekliyrm lütfen yardımcı olun

  • İnstagrami acarken sifremi uydurma bir sifre yazmistim telefon numaramida girmemistim facebokada baglatmadim. Ne yapacagimi bilmiyorum. Lutfen bilen varsa yazabilirmi. E posta ile yenilemeye basiyorum gondrrildi diyor ama mail gelmiyor cildirmak uzereyim yaa off

 30. Instagramda bazi videolarda “bu videonun sesi yok” yaziyor ; sorun su ki bu videolari daha once problemsiz seyredebiliyordum.2 gundur bu yazi mevcut.yardimci olursaniz sevinirim

 31. İyi gunler instagramda takip ettigim hesabi gizli birinin fotografini begenirsem beni takip edenler bunu gorebilirmi (takip ettiklerin) kismina dusermi bu kisi bunu begendi diye.

 32. İyi gunler instagramda takip ettigim hesabi gizli birinin fotografini begenirsem beni takip edenler bunu gorebilirmi (takip ettiklerin) kismina duşermi bu kisi bunu begendi diye

 33. Arkadaşı takip ete basıyorum yeşil buton oluyor sonra tekrar beyaza dönüyor ne yapmalıyım

 34. Bi arkadasi takip ete basıyorum yeşil buton oluyor sonra tekrar beyaza dönüyor ne yapmalıyım

 35. Ben birinle normalde arkadaşım instagramda takip etmek istiyorum gönderiler 110 diyor ama henüz fotoğraf ve video yok diyor takip ete basıyorum ama takibi sistem kabul etmiyor beni engellemiş olabilirmi engellediyse nasıl engellemesini kaldırabilirim kendisine söylemeden

 36. Merhaba
  Benim hesabimda takip etmedigim halde;takip ettigim kisilerin sayisi artiyor,sanirim satin aliniyor Bunu nasil engellerim? Devamli. Takip etmeyi.birak yapmaktan biktim. Hesaptan cikip geri actim ama olmuyor.Yardimci olursaniz sevinirim..

  • Züleyha Çakır

   Doğan öz adlı hesabı şikayet edip kapattırmaya yardımcı olurmusunuz lütfen acil tehdit ediyor tehlikeli

 37. bir kisinin instagramini bulmak istiyorum .rehberimde no su var.ayarlardan rehberimdeki kisiler yaptim ama kullanici bulunamadi dedi.nasil bulabilirim

 38. Merhaba instagramda spam olarak sikayet edilen kişiler kaç şikayetten sonra engelleniyo?

 39. instagramda beni takip eden kişinin profilini göremiyorum nasıl takip etmekten vazgeçireceğim?

 40. Başkalarını takip edebiliyorum ama bi arkadasi takip et deyince buton yeşil olup hemen iptal oluyo o arkadaş da beni takip edemiyo sebebi ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir