https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

Instagram’dan Yeni Uygulama: Hyperlapse

Görsel paylaşımı artık sosyal medyanın bel kemiği haline geldi. Sosyal medyadaki tüketim çılgınlığımız bizi text içeriklerden uzaklaştırmaya başladı. Bunun sonucu olarak text’ten uzak, görsel ve videoların ön plana çıktığı platformlar hayatımızda daha fazla yer işgal etmeye başladı. Instagram’ın Facebook tarafından satın alınmasının ardından Vine’ın hizmete girmesi, Instagram’ın da video işine girmesine sebep oldu. 6 saniyelik videolara karşın 15 saniyelik videolara izin vermesi ile Instagram ön plana çıksa da, video paylaşım konusunda ilk başlardaki popülerliğini koruyamayan Instagram, Vine’ın tahtını sallamak ve kendi konseptini oluşturmak adına ilk adımı atmış bulunuyor. Şimdilik sadece appstore’da yayına başlayan Hyperlapse, Instagram’ın bu konudaki en büyük meydan okuması olacak.

Hyperlapse nedir?

Hyperlapse’in ne olduğunu öğrenmeden önce bilmemiz gereken bir kavram var: Time-Lapse. Time-Lapse, bir videonun hızlandırılmış hali olarak düşünülebilir. Hyperlapse, Instagram üzerinden Time-Lapse videolar hazırlayıp paylaşmamıza yardımcı olacak. Hyperlapse çılgınlığı her yeri saracak gibi gözüküyor. Hyperlapse ile çektiğimiz videoları 12 sefere kadar hızlandırabiliriz. Örneğin 5 dakikalık bir videoyu 15 saniye haline getirip paylaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda örneğini görebilirsiniz. Hyperlapse şimdiden büyük firmalarca kullanılmaya başlandı bile.

Hyperlapse, amatör de olsa, bize binlerce liralık teçhizat gerektirmeden Time-Lapse videolar hazırlamamıza imkan sağlayacak. Özellikle dijital pazarlamacıların bu uygulamayı çok seveceğini düşünüyoruz.

Hangi Platformlarda var?

Hyperlapse şu an için sadece iOs sistemler için geliştirilmiş durumda. Yani iPhone ve iPad’lerde kullanılabilir. Android versiyonu çok yakında Google Play’de yerini alacak.

Hyperlapse’in yeni bir çılgınlığa dönüşeceğini ve hızlandırılmış videoların Instagram duvarımızı istila edeceğini düşünüyorum. Bakalım zaman neyi gösterecek.

Hyperlapse’i indirmek için: https://itunes.apple.com/app/id740146917

Hakkında SMH MAKALE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir