Çarşamba , 6 Aralık 2023

Instagram İçin 5 Faydalı Uygulama

Başlangıçta iPhone için tasarlanan Instagram, Android uygulaması ile de hızla yayılan ve çok kullanılan bir platform haline geldi. Fotoğraf ve fotoğrafçılık üzerine kurgulanmış olan Instagram bu alanda yeni tarzlar oluşmasını sağladı. Tüm bunların yanında fotoğrafçılık dışında kişiler/kurumlar hobilerini ürünlerini özel görsel çalışmalar ile paylaşarak Instagram kullanımını daha geniş bir çerçeveye taşıdılar. Tüm bunlar önemli destekleyici araçların da oluşmasını sağladı. Ülkemizde yaklaşık 3 Milyon kullanıcısı olan Instagram’ı kullanırken size farklılık kazandıracak 5 aracı tanıtalım.

Photogrid[1]

1-Photo Gird: Fotoğraflarınız üzerinde çalışmalar yapabileceğiniz kullanımı oldukça kolay bir program. Kolaj imkanı sağlayan kılavuz seçeneği ve bunun yanında sunduğu video slayt dahil 6 farklı seçenekle istediğiniz şekilde dizayn yapabilirsiniz. Ayrıca filtre, kırpma, arka plan, rötuş, metin ve sticker ekleme imkânı da mevcut. Yani fotoğrafı çektikten sonra üzerinde istediğiniz değişimleri yaparak bambaşka bir hale getirmek mümkün.

textgram

2-Textgram: Sosyal Medya programları bir çizgi ile başlasa da insanların kullanımı ile anlam kazanabilen platformalar oldukları için zamanla kullanıcılar tarafından bambaşka noktalara taşınabiliyor. Textgram da paylaşmak istediğiniz metni görselle şekillendirmenize yardımcı olacak bir araç. Yani fotoğraf ile metni buluşturmanız sağlıyor. Arka plan, çerçeve ve filtreleme seçenekleri ile yazıya uygun bir görseli kolayca hazırlamış oluyorsunuz. Metin için font alternatifleri gibi birçok düzenleme de yapılabiliyor. Yani kendi yazılı tasarımınızı hazırlayıp İnstagram da paylaşabiliyorsunuz.

repost

3-Repost: Özellikle twitter ile Sosyal Medya dünyamızın literatürlerinden biri rettewet. Aslında farklı Sosyal Medya platformalarını kendi has amaçları için kullansak da bazı özellikler alışkanlık ve beklenti haline dönüşüyor. İşte bu noktada İnstagram’da beğendiğimiz bir fotoğrafı paylaşmanın en kolay yolu da repost ile mevcut. Sayfamız ile birlikte açtığımızda istediğimiz kişinin fotoğrafını kendi sayfamızda yayınlayabiliyoruz.

crowdfire2-755x400[1]

4- Crowdfire: Takipçi sayısını dikkate alıyorsanız sizin için oldukça kullanışlı bir program olacaktır. 10 farklı seçenek sunan programda sizi takip etmeyenleri, hayranlarınızı, yorumları, kendi hazırladığınız beyaz ve siyah listeyi görebiliyorsunuz. Ayrıca sürpriz bir özelliği daha var. Take of özelliği Instagram için bir nevi zamanlayıcı olarak kullanılabilir. Ek olarak ücretli özellikleri de bulunmaktadır.

blog-helloiconosquare-2[1]

5-Iconosquare: İnstagram’ı etkin kullanan ve kullanmak isteyenler için gayet etkili bir istatistik programı. Beğenileri sizi en çok beğenenleri gün ve saat performanslarınızı görmenizi sağlar. Yine takip edilme durumunuzla ilgili de bilgiler verir. Yani Iconosuqare sayesinde Instagram’da durumunuzu özet bir şekilde görebilirsiniz.

Hakkında Pınar Boran

Sosyal Medya Danışmanı, USMED Yönetim Kurulu Üyesi

One comment

  1. CrowdFire’ı uzun zamandır hem Instagram hem de Twitter hesaplarımız için kullanıyorum ve oldukça memnunum. Diğer uygulamalardan haberim yoktu, paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir