Perşembe , 2 Şubat 2023

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Yaklaşık iki yıldır platform üzerinden reklam kampanyaları ile ilgili çalışmalar yapan Instagram, 30 Eylül itibariyle aralarında Türkiye, Meksika, Hindistan ve Güney Kore’nin olduğu 30 ülkede daha reklam hizmetini başlattı.

Bildiğimiz üzere önceden Instagram üzerinden link verilemiyordu, şimdi ise reklam verdiğinizde resmin üzerine tıklandığında web adresinize kullanıcılar yönlendirilebilecek.

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Reklam hizmetini her büyüklükte işletmenin kullanabileceği şekilde genişleten Instagram, bu servisi aşamalı olarak kullanıma sunuyor. Her geçen gün daha çok kullanıcıya açılan reklam servisi, hem Instagram reklamları API’sinden hem de Facebook’un reklam yönetim aracı Power Editor üzerinden kullanılabilecek.

Instagram’da Facebook reklam hesabı olan herkes reklam yayınlayabiliyor. Reklamların kullanıma sunulduğu kullanıcılar şu anda Power Editor ve Facebook Reklamları API’sini kullanarak kampanyalarını oluşturabiliyor. Reklam veren kullanıcının Instagram hesabının olması zorunlu değil; ancak Business Manager’a bir Instagram hesabı eklenmezse reklamlar gri renkte bir ad ile görünüyor ve reklama gelen yorumları görmek ve yanıtlamak mümkün olmuyor.

Reklamlar Instagram’da kullanıcıların akışlarında, takip ettikleri hesaplar tarafından paylaşılan görsellerle birlikte gösteriliyor ve oluşturulurken seçilen opsiyona bağlı olarak kare veya yatay formatta görülebiliyor.

Facebook reklamları gibi Instagram reklamlarının performans ölçümleri de Power Editor ve Reklam Yöneticisi’nde görülebiliyor. Instagram reklamlarında da Facebook reklamlarında kullanılan rapor araçları kullanılıyor.

Instagram Reklam Türleri Nelerdir?

Instagram’ın reklam servisinin genişletilmesi ile birlikte, yeni reklam özellikleri de duyuruldu. Buna göre;

  • Instagram artık markalara 15 saniye yerine 30 saniye uzunluğunda reklam videoları yükleme imkânı sunuyor.
  • Reklam görselleri ve videolarının kare formatta olma zorunluluğu ortadan kalkıyor.
  • Platform, Facebook ve Instagram’da yapılan çapraz kampanyaların yönetimi ve etkin performansı için reklam verenlere servis ve optimizasyon araçları sunuyor.

Instagram’da görsel, video ve birkaç görselin kaydırılarak görüntülenmesine imkân veren Carousel formatı olmak üzere 3 farklı şekilde reklam verilebiliyor.

Reklam görsellerini diğerlerinden sağ üst köşede bulunan “Sponsorlu” simgesi ayırıyor ve görselin sağ altında eylem çağrısı yer alıyor. Reklamın açıklaması ise görselin ve eylem çağrısının altında bulunuyor.

Instagram Reklam Kuralları

Instagram’da reklam vermek istiyorsanız tıpkı Facebook’taki gibi kurallara uymanız gerekmektedir. Bu kurallara uyulmadığı takdirde reklamınız onaylanmaz ve kullanıcılara gösterilmez.

Tasarım Tavsiyeleri;

  • Görsel en boy oranı: 1:1
  • Görsel boyutu: 1080 x 1080 piksel
  • Görseliniz %20’den fazla yazı içeremez.
  • Açıklama: Yalnızca metin, 125 karakter tavsiye edilir.

Kaynakça

http://taneraydos.com.tr/instagram-reklam-nasil-verilir/

https://www.facebook.com/business/ads-guide/app-installs/instagram-mobile-app/

https://www.facebook.com/help/976240832426180/

http://www.dijitalajanslar.com/instagramda-nasil-reklam-verilir/

Hakkında Ela Erkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir