Cuma , 12 Ağustos 2022

Intel’den LTE işlemciler geliyor

Intel, kablosuz işlemciler konusunda iddiasını sürdürüyor ve ilk çok fonksiyonlu LTE işlemcilerini bu ayın sonunda piyasaya sürecek.

XMM 7160 işlemcileri, mobil cihazların modemlerine kullanılacak LTE işlemcileri olarak piyasaya sürülecek. Bu işlemci sayesinde, telefonlar, 2G ve 3G ağlarda, 15 farklı LTE spektrumunda çalışabilecek. LTE telefonların 2G ve 3G ağlarında rahatça çalışabilmesi gerekiyor çünkü pek çok operatörün kapsama alanı, 2G ve 3G teknolojisine dayanıyor. Intel, XMM 7160 işlemcilerinin haberini sene başında vermişti. İşlemcilerin telefon üreticilerine gönderilmeye başlanmak üzere olduğunu ise pazartesi günün açıkladı. Dolayısıyla, ilk XMM 7160 işlemcili LTE telefonların sonbaharda piyasada olması beklenebilir.

Intel mobil cihazlar için çeşitli işlemciler üretmek için, bu alanda faaliyet gösteren Infineon şirketini 2010 yılında satın almıştı. Intel’in mobil işlemci piyasasındaki hedefi, daha ekonomik ve daha ileri teknoloji işlemciler üreterek pazarda rekabeti canlandırmak. LTE telefonların “multimod” özelliğine sahip olması çok önemli çünkü LTE teknolojisinde 40 farklı spektrum bulunuyor. Telefonların bu modların hepsinde çalışabilmesi için işlemcilerin desteklemesi gerekiyor. Aksi halde, üretilen LTE telefonalr sadece belli bir operatörün standardına uyumlu olup kullanıcıyı tek bir operatörle çalışmak zorunda bırakacak veya operatör değiştirmek isteyen kullanıcının LTE özellikli telefonunu da değiştirmesi gerekecek.

Bu nedenle, LTE işlemcilerinin üretimi için büyük bir deneyim gerekiyor. Intel’in işlemci tasarlamak konusundaki rakipsiz deneyiminin, son derece zor bir alan olan LTE işlemcileri konusunda çok başarılı ürünler ortaya çıkaracağının ispatı olarak kabul ediliyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir