Cumartesi , 3 Haziran 2023

İnteraktif Sözlükler Mart 2012 Sıralaması

İnteraktif sözlükler mart ayını hızlı geçirdiler. bu ayın en dikkat çeken olayı İTÜ sözlük’ün entry sayısını neredeyse iki katına çıkarmış olması.

Genel bir analiz yapmak gerekirse eğer, lider Ekşi Sözlük’ün yerini koruduğunu görüyoruz. günlük ortalama entry oranında ekşi sözlük’te pek bir değişiklik olmamış. Ekşi Sözlük’ü her zamanki gibi Uludağ sözlük takip ediyor. Uludağ Sözlük istikrarını korumuş. bir önceki aya göre 1000 tanım artış göstermiş.

Bu ayın en dikkat çeken olayında İTÜ sözlük’ten bahsetmiştik. şubat ayında 122 bin tanım girilmişken mart ayında bu sayı 222 bin’e çıkmış. 100 binlik artış çok dikkat çekici bir gelişme.

Kötü Sözlük, İhl sözlük’ten kaptığı 4. koltuğunu korumuş.

Yaklaşık 18 gün virüslü saldırı yüzünden ziyaretçi ve yazar akışında düşüş yaşayan ihl sözlük yine de 5. liğini sürdürmüş. İhl sözlük’ün kuruluş ayı olan nisan’da nasıl bir ivme kazanacağı merak konusu.

Bu ay listemize Çaylaklar sözlüğü de dahil ettik. onlar da listeye hızlı bir giriş yaptılar.

Son olarak eklemek istediğimiz bir mevzu var. bu sıralamamız bir çok sözlükte gündem oluyor. çoğu sözlük bizim sıralamamıza güvenip kendini ona göre ayarlıyor. ama bunu yaparken hileye başvurmak diğer sözlüklerin hakkına girmek anlamına gelir. Gecesini gündüzüne katıp entry giren yazarlara haksızlık anlamına gelir bu.Sözlük sıralamasında üst sıralara çıkmak isteyen Cogito Sözlük, bir hileye başvurmuş. 3 Gün önce açılan ve Dün akşam fark edilen olayda bir Cogito sözlük yöneticisi, zibillix(fark edilince başlık ss ve o da fark edilince swr’ye çevrilmiş) başlığına ardı ardına boş entryler girerek  mart ayı sıralamasında 5. Olmayı amaçlamış. en yakın sözlüğü geride bırakmışlar da. ama yaptıkları gizli kalmamış. İhl sözlük yazarı nitro gliserin bu hileli yöntemi keşfetmiş ve İhl sözlük’te ekran görüntüleriyle bunu kanıtlamış. bu başlığa 3 günde tek bir yönetici tarafından 1800 boş entry girilmiş. Sadece 31 Mart için 1700 olan günlük entry sayıları bu ekran görüntüsünden sonra 1000’lere kadar gerilemiş. Daha önce açılış manifestosunu yayınladığımız Cogito sözlük’ü, bu ay ibreti alem için sıralamamıza dahil etmedik.  kuralları ihlal ettiği, boş entrylerle sıralamaya doğrudan etki ettikleri için Cogito Sözlük’ü bundan böyle sıralamamıza dahil etmiyoruz.

Her zaman yaptığımız bir ikazı yapıyor ve Mart ayı sıralamasıyla sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Sıralamamıza kuralsız sözlükler ve sözlükspot sözlükleri dahil değildir.

bir önceki ay:

her türlü görüş ve önerileriniz için sener@sosyalmedyahaber.com mail adresine mail atabilirsiniz.

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. Geçen ay ne kadar entry girildi bilmiyorum ama 2.000’e yakındı sanırım Abes Sözlüğü de takip edersiniz bundan sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir