https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

İnternet Bağımlılığı Polikliniği kuruldu

İnternet bağımlılığının ve buna bağlı şikayetlerin son dönemde artması üzerine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde İnternet Bağımlılığı Polikliniği kuruldu.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre, bundan üç ay önce kurulan kliniğe 70 kişi başvurdu, 50 kişi takibe alındı. Klinikte yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Dr. Ömer Şenormancı, ürperten bir tablo ortaya koydu.

Kliniklerine genelde 20’li yaşlardaki gençlerin geldiğini ve bunların önemli bir kısmının sadece internet yüzünden okulu bıraktığını söyleyen Şenormancı, “Gençler daha çok binlerce kişinin aynı anda oynadığı ’devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunları’na (MMPORG) yöneliyor. Örneğin birisi ’Rekorum 72 saat bilgisayar başından hiç kalkmamak’ diyor. Halbuki uzun süre hareketsiz oturmak, emboli riski yaratıyor. Uzakdoğu’da bu tür 10’un üzerinde vaka var. Genelde hastaları yakınları getiriyor çünkü kendileri kabullenmiyor. Diğer bağımlılıklarda da gördüğümüz gibi ’Asıl bir X ağabey var, bir de onu görseniz’ diyorlar. Ailesi kısıtlama getirdiğinde, bilgisayarı geri almak için annesine, babasına bıçak çekenler oluyor. Ailesi bilgisayarın fişini sakladığında, babasının cep telefonundan girip çok yüksek telefon faturalarına neden olanlar var. MMPORG’-larla çocukları 12 yaşına kadar hiç tanıştırmama tavsiyesinde bulunuyoruz” diye konuştu.

Özellikle ergenlerin bütün bütün başarı algılarını, kişilik saygılarını bir oyun üzerinden gerçekleştirebildiğini belirten Şenormancı, internet bağımlılığı ölçülerini de söyle sıraladı: “Sürekli olarak interneti düşünme, internette yapılan aktivitelerin hayalini kurma, internette yapılması planlanan bir sonraki etkinliği düşünme, istenilen keyfi almak için internette daha fazla zaman geçirme, interneti azaltmak, kontrol etmek için başarısız girişimlerde bulunma, internete ulaşamadığı zamanlarda huzursuzluk, kızgınlı hissi, aile, okul ve arkadaş çevresiyle bağlantıyı koparma, internette kalma süresiyle ilgili yalan söyleme, internetı sorunlardan kaçmak için kullanma.” Dr. Şenormancı, bu ölçülerden beşinin bulunması durumunda bağımlılıktan söz edilebileceğini vurgulayarak, aileleri uyardı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir