Cumartesi , 2 Temmuz 2022

İnternet bağımlılığı: Yoksa Bağımlı Mısınız?

İnternet bağımlılığı rahatsızlığı (İBR), Ivan Goldberg tarafından 1995 yılında yerici bir şaka ile ortaya çıkan varsayımsal bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık  her ne kadar yerici bir şaka olarak ortaya çıkmışsa da günümüzde bazı kişiler bu olgunun gerçek bir duruma karşılık geldiğini savunmaktadırlar.

Hatalı olduğunu bildiği halde kendini durduramamak; giderek boşa harcanan zamanın artması, aile ve arkadaşların ihmal edilmesi, boşluk hissi ve depresyon gibi durumlar hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

ABD’de yapılan araştırmalara göre her üç boşanmadan birinin nedeninin internet bağımlılığı olduğu saptanmıştır.  Bilgisayarsız, internetsiz bir yaşam düşünmek birçoğumuz için neredeyse mümkün değil. Bu nedenle diğer bağımlılıklarda olduğu gibi; bağımlılığı oluşturan durumu tamamen yasaklamak, bilgisayar ve internet bağımlılığı tedavisinde bir çare olmamaktadır.

Uzmanlar, haftada 8 ile 40 saat arasında internete giren kişileri bağımlı olarak nitelendiriyor. İnternet bağımlılarının yüzde 50’sinde ise başka bir psikiyatrik rahatsızlık bulunuyor. İnternet bağımlılığının diğer psikoaktif madde, alkol ve kumar bağımlılığının aksine erken yaşlarda başladığı ve bağımlılığın iki cinsiyette de mevcut olduğu görülüyor. Ancak erkeklerde görülme sıklığının, kızlardan 2 veya 3 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

İnternet bağımlılığının sadece psikolojik değil; fiziksel rahatsızlıklara da yol açtığı bildiriliyor. Sıklıkla görülen fiziksel rahatsızlıklar arasında; obezite, karpal tünel sendromu, sırt ağrısı, postür bozuklukları, uzun süre bilgisayar başında kalmaya bağlı epileptik nöbet yer alıyor. Hastalığın tedavisi mümkün olmakla birlilkte, temel bağımlılık prensiplerinin tedavi kriterleri uygun bulunmuştur. Etkilenmiş kişinin hayatını organize etmek ve internette geçirdiği vakti azaltacak engeller oluşturmak önerilir.

İnternette ne kadar süre kaldığınızı ölçün; bir not defterine haftada kaç saat, internetteki hangi etkinliğe ne kadar zaman ayırdığınızı not etmek, internette geçirdiğiniz süreyi somut olarak görmenize ve azaltmak için gerçekçi planlar yapmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Hakkında Fikri Sabit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir