Pazar , 3 Temmuz 2022

İnternet Gençliği Arasında Hızla Artan Hikikomori Hastalığı ve Tedavisi Hakkında

Günümüzde özellikle genç yaştaki insanlar Japonca’da hikikomori şeklinde tabir edilen Türkçe’de ise elini, ayağını çekmek manasına gelen hastalığa yakalanıyorlar. Özellikle gelişmiş ülkelerde tehlikeli boyutlara ulaşan bu hastalık nedir, kimlerde görülür ve tedavi yöntemleri nelerdir? Konuyla ilgili olarak Uzman Psikolog Nihal Araptarlı’nın açıklamalarına paralel olarak size bunları aktarmaya çalışacağız.

Hikikomori teknolojinin ortaya çıkardığı bir hastalık olarak nitelendiriliyor. Diğer bir deyişle kişinin sosyal çevreyle bağlantısını kesip kendini sadece sanal aleme bağımlı kılması. Ancak bu bağımlılık öyle noktalara varıyor ki, zamanla kişinin tüm sorumluluklarının ertelenmesine ve temel fizyolojik ihtiyaçların dahi karşılanamamasına yol açılmış oluyor. İnsanda zamanla karamsarlık, mutsuzluk, yaşamdan tat alamama gibi bir ruh halinin gelişmesine yol açan hikikomori, daha çok erkeklerde görülüyor. 15 yaş civarındaki çocuklarda oldukça yüksek oranda görülen bu hastalık, ailelerin çocuklarını odalarında ders çalışıyor zannederken veya çocukların dışarıda oynayacağına evde göz önünde olmaları daha güvenli şeklinde düşünmeleri anında bağımlılığa dönüşüyor. Sanal alemin rahatlığına alışan gençler bilgisayarda kendilerine bir başka dünya yaratıyorlar, herşeyi kendi istedikleri gibi kurgulayıp yönetebiliyorlar ve kimse de onlara karışmıyor. Kendini hayalindeki şekilde tanıtarak aldığı olumlu tepkilerle ego patlaması yaşayabiliyorlar. Bunun bağımlısı olan gençlerin gerekçeleri ise; bunları sevmeleri, bunların sorunlarını unutturdukları, ve yapılanlardan keyif aldıkları şeklinde sıralanabiliyor. Antisosyallik gibi bir sosyal bozukluk olan hikikomorinin gençler arasında hızla yayılması, bu bozukluktan kurtulmanın oldukça zor olduğunu bildikten sonra daha da endişe veriyor.

Hikikomori insanı sanal aleme hapsediyor

Sosyal uyumsuzluk yaşayan bireylerin istemediği yönlerini gizlemeleri sanal alemde daha kolay olduğundan dolayı bu mecra daha güvenli olarak görülüyor ve öncelikli olarak tercih ediliyor. Burada hikikomori nasıl tespit ve tedavi edilir sorusuna yanıt aramalıyız. İnsanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan kendinden daha büyük bir bütüne ait olma ihtiyacını karşılamakta zorlanan bireyler, yaralı egolarını daha da kötü duruma sokacak durumlardan kaçınmak isterler. Rezil olma, beğenilmeme, alay edilme, onaylanmama gibi korkular geliştirirler. Zamanla sosyal izalasyon yaşamın tamamına yayılır. Ancak hayatın özü olarak tanımlayabileceğimiz ilişki kurmak, bireye var olduğunu hissettirir. Birey var olabilmek için de diğerlerinin kendisini önemsemeleri ve onaylamaları için çaba harcar. Ancak bu korkulara sahip birey gerçek sosyal çevrede var olamayacağını düşünerek sanal alemde var olmaya çalışır. İşte burada ailelere görevler düşüyor. Ailelerin çocuklarını önemli ve değerli bir varlık hissi vererek büyütmeleri ilerleyen yaşlarda bu tür bozukluklarla karşılaşılma ihtimalini oldukça azaltıyor. Onların kendilerini gerçekten var hissedebilmeleri için gerçek iletişim ortamlarının oluşturulduğu ailelerde bu tür sorunların yaşanması çok zor. Tekrar etmek gerekirse yukarıda bahsettiğimiz tüm bozuklukların önüne geçmede ebeveynlere büyük görev düşüyor. Ailelerin bu konuda daha titiz davranmaları gençlerin hayatlarına daha sağlıklı bir şekilde devam etmeleri noktasında büyük önem arzediyor .

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir