https://juragankomik.com
Salı , 21 Mayıs 2024

İnternet hızınızı nasıl test edebilirsiniz

Hepimiz aylık olarak faturalarımızı eksiksiz şekilde ödemeye çalışıyoruz. Bunun karşılığında ise internet sağlayıcı firmamız bize internet hızımı 3G, 4G veya LTE gibi rakamlar ile sunuyor. Peki, internet hızımız gerçekten aslında ne kadar? İnternet hızımızı öğrenmek elbette günlük hayatımızda her zaman işimize yaramıyor olabilir. Fakat bir kesinlik varsa o da internet hızınızı öğrenmenin günün birinde kesinlikle işinize yarayacağıdır. Eğer siz de daha önce internet hızınızın hiç ne kadar olduğunu merak etmediyseniz veya merak edipte uraşlı yöntemler ile bunu sorgulamaktan vazgeçtiyseniz, bu makalemiz sayesinde internet hızı hakkında bilmeniz gereken hemen her şeye ulaşabilirsiniz.

ücretsiz hız testi yapın

İnternet sağlayıcılarımız bizimle anlaşma yaparken bize sunduğu paketin yanı sıra bir de bize hız limiti belirliyor. Bu hız limitini öğrenmemiz için ise bazı adımları atmamız gerekiyor. Normal şartlarda bilgisayarınıza herhangi bir dosya indirirken orada indirme aracının size göstermiş olduğu hızı hiçbir zaman kendi internetinize ait olan asıl hız olarak kabul edemezsiniz. Çünkü indirme hızınızın yanı sıra karşı sunucuda bulunan server’ın da size ne kadar yüksek hızla indirme hızı verdiği oldukça önemli bir sorundur. Bu nedenle internet hızını indirme ve yükleme yani Download ve Upload cinsinden öğrenebilmeniz için mutlaka bazı yardımcı araçlardan faydalanmanız gerekecek. Bu testten de elbette tam bir not almanız için bazı şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Örneğin, bu testi gerçekleştireceğiniz sırada bilgisayarınızın internet ile kesinlikle bağlantısı olmaması gerekiyor. Yani, arka plandan bir uygulama indirme işlemine devam ederken veya sizin internet bağlantınızı kullanmaya devam ederken sizin yapacağınız testin sonucu haliyle size tam olarak asıl veriyi verme konusunda yeterli kalmayacaktır. Bu nedenle ilk iş olarak bilgisayarınız üzerinde yer alan hiçbir yazılımın bağlantı hızınızı etkilememesi için internet kullanmadığından emin olun. Bunun için Windows işletim sisteminde Görev Yöneticisini kullanabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Yapmak

Yukarıdaki adımları eğer okuduysanız evet, artık işimiz çok daha kolay demektir. Şimdi ilk iş Speedtest.net internet adresine giriş yapıyoruz. Söz konusu internet hızını test etmek olduğunda global olarak birçok kullanıcının tercih ettiği ve en gerçekçi sonuçları elde etmiş olduğu internet adresi budur. Siteye giriş yaptıktan hemen sonra sol taraftaki ekranın yüklenmesi bekleyin ve ardından “Begin Test” butonuna basın.

Bundan sonrasını bizim için Speedtest.net internet adresi halledecek şimdi test sonuçlarını görmek için biraz beklememiz gerekecek. Bu bekleme süresinin yine bağlantı hızınıza göre değişebileceğini de unutmayın. Test bittikten hemen sonra Download Speed kısmında verilen değer sizin kullandığınız internet hattından size sunulan maksimum indirme hızıdır. Upload Speed kısmında yer alan değer ise yine aynı şekilde size sunulan maksimum dosya gönderme sınırıdır. Bu yöntem sayesinde çok daha net veriler ile internet hızınızı ölçebilirsiniz. Aynı zamanda mobil cihaz ve tabletlerinizi kullanarak da yine bu işlem sayesinde internet hızı ölçümlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir