https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

İnternet ve Sanat

Ta en başından beridir yazılıma sanatçı gözüyle bakılması gerektiğini söyledim. Mimarlıktan sırf  “sanal yapılar” inşaa edebilmek için vazgeçtim. Zira binaların yanında sanal mimari yapılar çizip dururdum. Bunun yanında hepsine kendimden bir şeyler vermeye özen gösterirdim. Bunu yaparken hem günün getirdiği modayı uyguladım, hem de uygulamadım. Ne demek oluyor bu?

Şu an popüler olan her şey, her proje için doğru mudur? Bu yapılar her moda gibi geçici bir akımın bir parçası olamaz mı? Ya da teknolojide neden mutlak doğru olmadığı anlaşılamadı hala?
Genelde ruhunuz, yenilikçiliğiniz pek aranan özelliklerinizden değildir. Etkin bir şekilde istenen şeyi dikkat, onların istediği şeyi yapmalısınız. Yenilikçi fikrinizin firmaya katacağı şeyin önemi yok, bunlara vakit de yok?

Herkes yapmış biz de onlara yaklaşalım mantığının yanında firmaya katmadeğer döndürecek projeler düşünmek her zaman, her kurum için avantaj olacaktır. Çin mantığını mı ele alıyoruz? Yapılmış güzel projeleri klonla, iyi veya kötü klonla fark etmez. Geleceği önemseme. Farklı varyasyonlarıyla piyasayı istila et?

Unutmayın, yazılımcılar da birer sanatçıdır. İçinde estetik olmadığını düşünse de koduna bakıp keyif alıyorsa yanılıyordur. Yaptığı işin geleceğini görsel olarak gözünün önünde canlandırabilenler şanslıdır, diğerleri de bunun için kendisini her an geliştirmeye bakmalıdır.

Bu sebeple internet sitesi dediğimiz şeyi sadece bir görsel olarak değil sanat olarak görmeliyiz. Mühendisler ise sanatın aynı zamanda kullanışlı olmasına dikkat etmeliler. Estetik kullanışlı olmadığında anlamlı olamaz artık günümüz teknolojilerinde. Eskiden (hala bu gibi uygulamalara ton para yatıranlar da var) bir flash sitesine binlerce dolar yatırım yapıp tek katmadeğer kazanamayan firmalar sırf görsele bakıp mutlu olurken, artık insanlar internetin bir gelir kaynağı olduğunu çözdüler ve onu en etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyorlar.

Tek arzum şu işin ajanslar tarafından değil de mühendisler tarafından anlaşılıp anlatılmasında. Yoksa yerimizde saymaya devam edeceğiz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir