Salı , 7 Şubat 2023

İnterneti Muhtıra Vermek İçin Kullanmak

Bundan 10 yıl öncesi internete girmek bugüne nazaran daha zordu. Bir bilgisayar bir telefon şarttı hatta internete girmek için telefondan feragat etmek gerekiyordu ve internet bugüne nazaran daha pahalıydı. Teknoloji geliştikçe internet hem daha ucuzladı hem de bilgiye ulaşmak daha da kolaylaştı. Günümüzde internet o kadar gelişti ki artık çok da pahalı olmayan bir cep telefonu vasıtasıyla internette istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz. Artık bütün dünya bize bir cep telefonu kadar yakın.

Klasik bir söylem ama doğru kullanıldığında internet bulunmaz bir nimet, bizi daha ileriye götürecek bir araç. Ancak interneti doğru kullananlar olduğu kadar yanlış ve kötü amaçlar için kullananlar da var ve internet bu amaçlara da hizmet edebiliyor.

İşte bundan tam dört yıl önce bugün internet çok yanlış bir amaç için kullanıldı. Genelkurmay başkanlığı interneti kullanarak bir muhtıra verdi.

Ve o gün siyaset tıkandı.

Muhtıra verildiği anlarda msn’den bir arkadaşla muhabbet ediyordum. Bir taraftan da haber sitelerinden haberleri takip ediyordum. Muhabbetin arasında haber sitesini bir kontrol edeyim bakayım neler olmuş dediğimde “genelkurmay’dan sert laiklik çıkışı” başlıklı bir haber gördüm. Haberde genelkurmayın verdiği sanal muhtıranın tam metni yer alıyordu. Okuyunca tam bir şok yaşadım. Genelkurmay başkanlığı kutlu doğum haftası kutlamalarından rahatsız olmuştu resmen.

Aslında genelkurmay başkanlığının bu muhtırayı vermesindeki asıl amaç cumhurbaşkanı seçimine engel olmaktı. Ancak açık açık biz bu hükümetin cumhurbaşkanı seçmesini istemiyoruz diyemeyen genelkurmay, lafı dolandırmayı seçmişti. Keşke lafı hiç dolandırmadan direkt biz Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını istemiyoruz deseydi. O zaman daha yürekli davranmış olurlardı. Ama onlar bunu tercih etmek yerine asıl zihinlerindekileri döktüler ortaya.

“Peygamber ocağı” denilen bir kurumun peygamberin doğum günü kutlamasından rahatsız olması çok manidardı gerçekten. Üstelik genelkurmay söz konusu peygamberin doğum günü kutlaması olunca “o saatte yataklarına olması gereken çocuklar” diye bir tabir kullanmıştı. Genelkurmayın çocuklarımızın yatma saatlerine kadar karışma hakkını kendinde görmesi başlı başına problem olmakla birlikte ülkemizde çocuklar sadece peygamberin doğum gününü kutlarken program yapmıyorlardı ki. Bundan daha önce de ve daha sonra da çocukların içinde olduğu programlar yapıldı yapılıyor. Ama içinde peygamber geçmediği için rahatsız olan da olmuyor.

Aslında bu olayın daha derinlemesine analizleri yapılabilir, yapılıyor da zaten. O günler bir süreçti; Cumhuriyet mitingleri, 367 tartışmaları ve derken bu sanal muhtıra, cumhurbaşkanı seçimini etkilemeye yönelikti. İşin bu yönleri başka bir yazı konusu.

Sonuç olarak 4 yıl önce bugün hayatımızı kolaylaştırmak ve bizi ileriye götürmek için biçilmiş kaftan olan internet yanlış bir amaç için kullanıldı. Her darbenin, muhtıranın ülkemizi en az 10 yıl geriye götürdüğü düşünülürse bizi ileriye götürmesi gereken interneti kullanarak verilen muhtıra da bu yönüyle çok ironik bir muhtıra olarak da tarihe geçti.

Bilgiye ulaşmak için bulunmaz bir nimet olan internetle geriye gitmek de mümkün, ileriye gitmek de.

Neyse ki siyasi otorite internetten verilen muhtıraya karşı dik bir duruş sergiledi de verilen muhtıranın etkisi fazla uzun sürmedi.

Velhasıl kelam internet hangi amaçla kullanırsan ona göre hizmet veren bir araç. Bu araç kullanların niyetlerini hiç bilmiyor. Dolayısıyla da karışmıyor. Bugün internetten evdeki malzemelerle bomba tarifi almak da, yemek tarifi almak da mümkün. Bu aracı kullanırken dikkatli olmak bizi geriye götürecek şeylerden kaçınmak, ileriye doğru gitmek için kullanmak lazım arkadaşlar. “:)”

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir