Cuma , 27 Mayıs 2022

İnternetin Gelişimi Üzerine Kısa Kısa

– Bilindiği üzere İnternet, 1960’ların başında askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme alanında, bilgisayarlar yardımıyla bilgi paylaşımında büyük potansiyel değer olduğunu gören bir grup insanın düşüncesi neticesinde ortaya çıkmıştır.

–  1969 senesinde ise ARPA (Advanced Research Projects Agency) kurulmuş olup  internet kavramı olarak kullanılmaya başlanmıştır.  ARPA ilk zamanlar 4 ayrı üniversitedeki ana bilgisayarlarla bağlantılıydı. Çok yakın bir sürede ise çok sayıda kurum ve kuruluş ARPA’ya bağlandı.

– İnternet ilk başlarda bilim adamları, kütüphaneciler ve doğal olarak bilgisayar uzmanları tarafından kullanılmıştır. 

– 1972 senesine geldiğimizde Ray Tomlinson elektronik postayı ARPA net le uyumlu hale getirdi. Kullanıcı adı ve adresini birleştirmek için, ”@” işaretini seçti. Ayrıca yine 1972 senesinde ilk defa uzaktaki bir bilgisayara bağlanma hadisesi başarıldı. 1973 senesine geldiğimizde ise internet siteleri arasında ilk defa dosya transferi mümkün hale geldi.

– İlk kez Bob Kahn tarafından ortaya atılan TCP/IP in bir sonucu olarak internet iyiden iyiye gelişmiş oldu. TCP/IP birden fazla bilgisayar arasında dosya transferi, elektronik posta ve uzaktan bağlanma gibi imkanlar sunan internet protokolüdür.

–  1991 senesine geldiğimizde Minnesota üniversite’sinde ilk kez internet ara yüzü geliştirilmiştir.

– 1990 da devrim niteliği taşıyan bir gelişme oldu. Tim Berners-Lee ve ekibi, Avrupa Parça Fiziği Laboratuvarı’nda (CERN) bilgi dağıtımı için yeni bir protokol önerdiler. Bu protokol 1991 yılında günümüzde de yaygın olarak kullanılan WWW (world wide web) adını aldı ve internette gezinme çok daha kolay ve ulaşılır bir hale geldi. [Wikipedia]

– İlk internet sitesi Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur. (6 ağustos 1991) İnternetin bu ilk emekleme dönemlerine bakacak olursak 1993 senesinde dünyada toplam 130 web sitesi bulunmaktaydı. Ağ 5 yaşına geldiğinde ise dünyada toplam sitelerin sayısı 12 bin olmuştu. Bu sitelerden sadece %18 lik bölümünün sonu com’la bitmekteydi. (devam edecek)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

4 comments

  1. Bence uzun hemde çoooooooooooooooooooooooooooook uzun

  2. yoo candy hiç de uzun değil yazmamak için bahane arama

  3. biraz kısa ve öz olsaydı iyiydi beeeeeeeeee :/ ödevimi yapamadım senin yüzünden :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir