Çarşamba , 6 Temmuz 2022

İNTERNETTE FİŞLENMEYE HAYIR!

Türkiye’deki milyonlarca internet kullanıcısını yakından ilgilendiren phorm, Türkiye’de Mart ayından itibaren ttnet ile anlaşmalı olarak internet kullanıcılarının bilgilerini topluyor.

Kullanıcılarından izin almadan onların tüm bilgilerini toplayan ve adeta fişleyen sisteme karşı bir araya gelen sosyal medyanın en güçlü siteleri, ” FİŞLENMEYE HAYIR “diyorlar. Avrupa’dan kovulan Phorm’un Türkiye’de de faaliyetlerine son vermesini isteyen Uludağ Sözlük, İnci Sözlük ve Sosyotrend bir manifesto yayınlayarak konuya tepkilerini gösterdiler.

Yayınlanan manifestoda şu cümlelere yer verildi;

Phorm’un gerçek yüzü

Phorm kimdir, ne yapar?

Phorm İngiltere’de kurulmuş ve gizliliği ihlal ettiği için Avrupa’dan kovulmuş, Türkiye’de TTNET ile anlaşma imzalayarak Türkiye’ye giriş yapmış bir şirket. Şirketin kurucusu, 50 yaşlarında, Osmanlı Hanedanı üyelerinden Kent Thomas Ertuğrul. Bu şirket kendi ifadesiyle “internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlar”. Yani; izlediğiniz videolar, tıkladığınız reklamlar, gezindiğiniz siteleri filtreleyerek kişiye özel reklam profili çıkarır ve size uygun reklamları sürekli gözünüzün önüne getirir. Eğer bayansanız ve sürekli kadın giyimiyle ilgili sitelere giriyorsanız Phorm bunu algılıyor ve erkek giyim reklamlarını filtreleyerek sadece kadın giyimi ile ilgili siteleri gezindiğiniz sitelerin kenarlarına yerleştirir.

Peki neden zararlı?

Phorm bizi ilgilerimize göre tam anlamıyla ‘fişleyip’ ona göre reklamları görmemizi sağlıyor. Türkiye’deki hiçbir internet kullanıcısı bu şekilde fişlenerek bilgilerinin başkalarının eline geçmesini istemez. İlgilerinize göre oluşturulan profil ve akabinde gelen size uygun reklam uygulamasını facebook uzun yıllardır yapıyor. Peki Phorm’a neden karşı çıkıyoruz? Facebook’u istediğimiz zaman kapatıp bilgilerimizi kendi elimize alabiliyoruz.

Fakat phorm internet sağlayıcısı yani TTNET ile anlaşmalı olduğu için ya internetimizi kapatmamız gerekiyor yada TTNET’e başvuru yaptıktan sonra phorm kendini size kapatıyor.Şu anda bile faaliyette olan ‘Phorm’ meselesinden kimin haberi var? Yada kaçımız TTNET’e başvurup “phorm bizim bilgilerimizi görmesin” diyerek başvuru yapıyoruz? Kurulduğu ülke İngiltere ve Avrupa’dan kovulan Phorm, neden “başvuru yaparsanız phorm sizi takip edecek ve ilginize beklentinize göre size reklam sunacaktır” demek yerine “ancak başvuru yaparsanız Phorm’u kapatabilirsiniz” ilkesini benimsemiyor? TTNET neden bize sormadan bir çift göz gibi bizi izleyen Phorm’u evimize sokuyor? Bu bilgilerin daha sonra nerelerde nasıl kullanılacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Phorm’u ve TTNET bize sormadan hangi hakla bizi izlemektedir?
Avrupadan kovulan Phorm, kendisini bir Avrupa ülkesi sayan Türkiye’de nasıl faaliyet gösterebilmektedir? ” 

İzlendiğinizin farkında mısınız ”  diyerek Türkiye’deki tüm internet kullanıcılara bilgilendirme yapılan açıklamada; ”
Mart ayından itibaren Türkiye’de faliyetlerine devam eden Phorm hakkında neden kimsenin sesi çıkmıyor?

Mart ayından itibaren Türkiye’de faaliyet gösteren Phorm’dan haberdar mısınız? Türkiye’ye giriş yapan her büyük şirket bilinirliğini artırmak ve Türk toplumunda saygın bir yer edinmek için basın toplantıları ve görkemli imza törenleriyle medyanın karşısına çıkmak ister. Peki bizler neden Phorm’un Türkiye’ye giriş yaptığının hiçbir haberini görmedik? Yaptığı en ufak bir şeyi gerek futbola yaptığı sponsorluklarla gerekse gazetelerde çıkmak istediği boy boy haberleriyle gösteren TTNET, Phorm ile anlaşmasının en ufak bir detayını asıl hedef kitlesi olan kullanıcılarına duyurmamıştı? Bizden ne saklanıyor farkında mısınız? ifadelerine yer veriliyor.

Kampanyaya Uludağ Sözlük, İnci Sözlük,  İu sözlük ve Sosyotrend destek veriyor. 15 Aralık 2012’de TTNET Mecidiyeköy binası önünde, kullanıcıları koyun yerin koyan TTNET’e karşı meeleme eylemi yapacağı belirtilen kampanya hakkında  www.fislenmeyehayir.com sitesinden detaylı bilgi alabilir ve destekleyebilirsiniz.

Eylem hakkında detaylı bilgi için: 15 aralık 2012 ttnet e meeleme eylemi

Facebookhttp://www.facebook.com/fislenmeyehayir

Twitter :  https://twitter.com/FislenmeyeHayir

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir