Cuma , 27 Mayıs 2022

İnternette Sağlıklı Sörf Nasıl Yapılır?Bedene Zararlı Faydalı Duruşlar Nelerdir?

İnternette Ergonomik Sörf

Günümüzde milyonlarca insan hergün evinde veya iş yerinde, internette sörf yapmakta, ancak bu eğlenceli ve rahatlatıcı bilgisayar aktivitesinin sağlık ile ilgili yönü nadiren insanların ilgisini çekmektedir.

İnternette dolaşmanın iki özelliği ergonomik kolaylığı da beraberinde getirir. Birincisi, sörf sırasında gerçekleştirilen hareketlerin büyük çoğunluğu klavye ve masa başından bağımsızdır. İkincisi, kullanıcılar sıklıkla web sitelerinin yüklenmesi için beklemek durumundadırlar, bu da onların belirli süreler hareketsiz kalmalarını sağlar. İnternette sörf yapmanın ergonomisini araştıran yakın zamanlı bir araştırma bazı çok ilginç sonuçları açığa çıkartmaktadır.

İnternette Sörf Yaparken Faydalı Duruşlar

Çalışma, internette sörf yapmanın bilgisayar kullanıcılarında birkaç olumlu alışkanlık ortaya çıkardığını göstermektedir. 

 • İnsanlar internette dolaşırken duruş şekillerini, yazı yazdıkları zamanlara göre daha sık değiştirme eğilimindedirler.
 • İnsanlar internette sörf yaparken genelde tüm vücudu içine alan daha gevşek duruş şekillerini tercih etmekte ve mouse kullanmayan kollarını rahat bırakmaktadırlar.
 • İnsanlar, web sayfaları yüklenirken bu fırsattan yararlanarak mouse kullanan elleri ve kollarını da gevşetmektedirler.

 

İnternette Sörf Yaparken Zararlı Duruşlar

Yine aynı çalışmanın sonuçlarına göre bilgisayar kullanıcıları internette sörf yaparken aşağıdaki kötü alışkanlıklar konusunda da dikkatli olmalıdırlar. 

 • İnsanlar sıklıkla mouse kullanmayan (örneğin sol) taraf dirseklerinisandalyenin kolçağına veya bilgisayar masasına dayamaktadırlar, bu durum ise dirsek üzerine doğrudan zararlı bir basınca neden olmaktadır.
 • Yukarıda bahsedilen gevşek duruş biçimi bazı tehlikeli alışkanlıkları da beraberinde getirebilir. Bunlar:
  1. Mouse’a erişmek için kolun ve omuzun daha fazla esnemesi
  2. Bileğe artan yüklenme olasılığı
  3. Bileğin daha fazla eğilmesi
 • İnsanlar bir yazıyı okumak veya web sayfasının içeriğini incelemek için ileri doğru eğilme veya yana (mouse kullanmayan el tarafına) doğru yaslanma eğilimindedirler. Bu durum optimal duruş şeklini bozar.
 • Bazıları sayfaların yüklenmesi sırasındaki bekleme sürelerini değerlendirirken, çoğunluk kullanmadıkları halde ellerini mouse’dan ayırmamaktadır.

 

Daha Sağlıklı Bir Sörf İçin 4 Öneri
 1. Web sayfalarına bağlanmayı veya onların yüklenmesini beklerken vücudunuzun duruş şeklini değiştiriniz, kollarınızı vücudunuzun her iki yanında gevşek bırakınız, veya daha da iyisi ayağa kalkıp ve vücudunuzu esnetiniz. Mouse’u tutmayınız.
 2. Mouse kullanmayan taraf dirseğinizi sandalyenin kolçağına bastırmamaya özen gösteriniz; bunun yerine o kolunuzu yana sarkıtınız veya bacaklarınız üzerine bırakınız.
 3. İnternette sörf yaparken geriye doğru yaslanıyorsanız mouse’u vücudunuza yakın tutunuz. Mouse’a erişmek için kolunuzu tam olarak açmaktan kaçınınız.
 4. İnternette sörf yapmanın duruşunuzu değiştirebilmek için size tanıdığı avantajdan faydalanınız, uzun süre aynı pozisyonda kalmayınız.

Eğlenirken zaman hızla akar, bu yüzden internette eğlence amaçlı sörf için çok fazla zaman harcamayınız. Unutmayınız ki günlük işlerimizi yaparken zaten yeterince bilgisayar başında kalmaktayız ve bilgisayar kaynaklı sağlık sorunlarının en önde gelen nedenlerinden birisi tekrarlanan hareketlerdir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir