Cuma , 27 Mayıs 2022

İnternetteki Ayak İzleriniz, Stealth ile Daha Görünmez Hale Gelebilir

Yeni arama motoru Stealth “Web’te anonim arama yapın” (Search the web anonymously) manasına gelen sloganıyla hizmet vermeye başladı. Stealth, Google ve Yahoo gibi popüler arama motorlarının aksine ‘cookie’ leri, IP adresleri ve aranan terimleri kaydetmiyor. Bu özelliğiyle internetteki aramalarınızın izlenmemesini sağlıyor.

Sitenin kurucusu John Cook, Google’ın sosyal medya ve arama motorunu birleştirmesinden ilham aldı. Google’ın güncellenen gizlilik koşulları Cook’u kullanıcıların online takip edilmekten korunabilmeleri için bir hizmet sunmaya sevk etti.

John Cook “ Google ile ilgili korkutucu şeylerden biri de siz Google’da olmasanız da sizin ypatığınız her şeyin takip edilebilmesi olduğunu” söylüyor. “Bence insanlar gerçek gizliliği istiyor ve Stealth’in teklif ettiği de bu.

Stealth’in şimdilik reklam veya başka bir gelir ve finansman kaynağı yok. İleride kullanıcılar sitede reklam görebilirler ancak bu reklamların kullanıcıların sörf alışkanlıklarına göre düzenlenmesi amaçlanmayacak.

Ayrıca Stealth o kadar gizli ki siteyi Google da bulmak nerdeyse imkansız. Erişim için sitenin adresini kullanmalısınız usestealth.com 

 

 Bu Haber Sosyal Medya Haber için  Mashable.com ‘dan çevrilmiştir.

Hakkında İlhan Korkmaz

Araş. Grv. İlhan KORKMAZ, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Sakarya Üniversitesinde Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. 2012 yılının Nisan ayından beri Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya devam eden İlhan Korkmaz, temel ilgi alanları olan iktisat sosyolojisi ve iktisadi kalkınmanın yanı sıra sosyal medyanın sosyolojik boyutları üzerine de çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir