Çarşamba , 27 Eylül 2023

iOS Cihazlarda DNS Değiştirme

Yeni yasalar kapsamında ülkeyi tehdit edildiği düşünülen bir çok site Türkiye’de erişime kapatılmakta, bu engelleri aşmak için bir çok yol bulunmakta ki bu yazımızda sizlere “ iOS Cihazlarda DNS Değiştirme  ” konusunu anlatacağız. Geçtiğimiz yıllarda Youtube uzun bir süre kapatılmıştı, şimdide birçok sosyal ağ platformu kapatılmaya başlandı. Apple telefonlarda ve tabletlerde engellenmiş sitelere DNS değiştirerek giriş yapabilirsiniz.

1-      Ayarlar bölümünden wifi sekmesine tıklayınız.

wifi1

2-      DNS yazan bölüme tıklayın ve var olan DNS’i silin.

wifi2

 

Yazılabilecek DNS’ler; DNS bölümüne girebileceğiniz birçok alternatif vardır. İsterseniz resimdeki gibi 8.8.8.8’i deneyebilirsiniz.

  • 8.8.8.8
  • 54.85.9.10
  • 54.85.12.30
  • 141.211.125.17

 

iOS cihazlarda, yasaklı veya erişime kapatılmış sitelere erişmek için bir çok yöntem bulunmaktadır, bunlardan biri yukarıda anlattığımız DNS değiştirme yöntemi, diğeri ise VPN uygulamalarıdır. VPN uygulamaları internet üzerinden sanal bir sunucuya bağlanarak farklı bir bölgeden erişim yapmanızı sağlar.

Free VPN: iOS cihazlar için ücretsiz bir uygulamadır, yasaklı sitelere girememe gibi sorunları çözmekte ve internet gizliliğini sağlamaktadır.

TunnelBear VPN: Bu uygulama internette gizliliği sağlaması ve yasaklı site problemini çözmesinin yanı sıra telefonunuzda veri bağlantısını açtığınızda uygulama 500 MB ücretsiz internet kullanımı sağlamaktadır, ancak telefonunuzda TL yüklü ise denemenizi tavsiye etmeyiz.

HideMyAss! Pro VPN: Birçok ülkeye bağlanabileceğiniz HideMyAss! Pro VPN uygulaması İOS cihazların ücretsiz yasaklı sitelere giriş programlarında alternatiftir diyebiliriz.

iOS cihazlarda, yani iPhone ve iPad ile yasaklı veya engelli sitelere girebileceğiniz bu alternatifleri denediğiniz taktirde istediğiniz sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir