Perşembe , 23 Mart 2023

iOS ve Android cihazlarınızda şifre unutmaya son

İnternet kullanım şeklimiz özellikle son geçen beş yıl içerisinde tahmin edemeyeceğimiz kadar gelişti ve değişti. Her giriş yaptığımız hizmet veya web sitesi içerisinde parola kullanmak da aynı şekilde olmazsa olmazların arasında yer almaya başladı. Sürekli olarak her hizmette aynı parolayı kullanmak, internet kullanıcılarını zamanla siber tehditlere karşı tamamen korumasız bırakabiliyor. Bunun da örneklerini görmüş olduğumuz için her hizmete farklı bir parola belirlememiz gerekiyor. İlk olarak bir web sitesi veya uygulamaya girişte kullandığımız parolamızı muhtemelen bir daha unutmayacağımızı düşünürüz. Fakat bir yıl içerisinde o kadar çok şifre kullanıyoruz ki artık hepsi birbirine giriyor ve unutmayacağımızı sandığımız şifreler bir anda aklımızdan uçuveriyor.

En azından bu durumun bende böyle olduğunu kesinlikle kabul edebilirim. iOS 8 ile popüler olmaya başlayan ve önce çıkan uygulamalardan birisi de 1Password uygulaması. Ben de iOS 8 ile keşfettiğimi kabul edebilirim. Hani, kendimize sürekli olarak akıllı cihazlarımızın hayatımızı daha kolay hale getirdiğini söylüyoruz ya işte o zaman bir de bu uygulamayı denedikten sonra tekrar düşünmemiz faydalı olabilir. Uygulamayı basitçe özetlemek gerekirse eğer kategorilendirilmiş şekilde web sitelerinde kullandığımız bilgiler, App Store & Google Play şifreleri ve aklımıza gelebilecek tüm şifreler, kimliklerimiz, ehliyetlerimiz hatta kredi kartlarımız… Hepsini uygulamanın içerisine kaydediyor ve istediğimizde kısa süre içerisinde ulaşabiliyoruz.

Tabii, bunu ilk gördüğünüzde de muhtemelen bu sefer bir uygulamanın içerisine tüm bu şifrelerinizi bırakmanın ne kadar mantıklı olduğunu düşüneceksinizdir. Ben de düşünmüştüm ta ki deneyene kadar nitekim uygulama gerçekten size çok sıkı bir korunma ve aynı şekilde güvenlik kalkanı sunuyor. Master Code ve PIN kodu gibi seçenekler sunuyor. Kısacası görünen tüm uygulamalardan daha güvenli ayrıca Apple tarafından da kabul görmüş bir uygulama. Uygulamanın diğer bir en güzel yanı da sizin için otomatik güçlü şifreler oluşturabilme özelliği. Tahmin edilemez şifreler konusunda uygulama çok başarılı şifrelemeler sunabiliyor. Böylece “Acaba ne şifre koysam?” sorusu da ortadan kalkıyor.

1Passwords uygulamasına iTunes üzerinden erişmek için tıklayınız.

1Passwords uygulamasına Google Play üzerinden erişmek için tıklayınız.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir